Kilpa Pösöstä pulttasin koneen korvan irti ja rupesin muuttamaan jäykäksi.
Siskon kasipätkään uudet jouset taakse ja toisen iskarin tilalle parempi käytetty, en vielä oo noin velttoo iskaria nähny mitä tuo oli. Samalla käsijarrukamat vaijereita myöten uutta mutta ei tuosta paskasta keksinnöstä saa hyvää mitenkään. Säädin vaijerit löysällä kengät ihan inan laahaamaan, sitten kahvan juuresta kiristin, että kolmannella naksulla ei renkaat pyöriny eteenpäin. No sehän teki sen, että sitten laahas päällä eli vähän löysälle. Viidennellä naksulla ei pyöri pyörät eteenpäin mutta taaksepäin ei pidä muutakuin nostamalla kolme-neljä naksua. Niin ja uudet käytetyt alut ja 205/50R16 suvikumit vaihtui samalla alle.
Huomenna tai ylihuomenna pitäs yrittää löytää syytä, että miksei lähde aina lämpöisenä käyntiin (-98 TDi). Saa oman akun sahata tyhjäksi eikä edes lupaa, apuvirralla tai mäkistartilla pörähtää oitis. Kylmänä kuulemma lähtee heti kun vähän pyörähtää.
Jaa niin jouduinhan mää rallienglantiakin puhumaan kun pari ulkomaan elävää oli vähän eksyksissä ja kurvasivat pihaan kun näkivät mut tallin edessä. Piti opastaa neidot takaisin kartalle, no eipä ne ollu ku 30 km vikasuunnassa
