Pari viikkoa menikin ihan mukavasti "uuden" V70:n kanssa mutta heti alkoi ongelmat. 2.4 170hv kone ilman turboa..
Keskiviikkona pistin tankin täyteen ja ajoin lyhyen matkan kotiin. Aamulla kun lähdin töihin huomasin lyhyen matkan jälkeen ettei kone käy ihan kaikilla mukeilla, varsinkin kiihdytyksessä kone röpeltää ja nykii jonkun verran. Näyttöön tuli "aja hitaasti, huolla heti" ja moottorivalo vilkutteli mutta sammui kuitenkin
Sokkona ostin yhden uuden sytytyspuolan ja kaikki sytytystulpat, Vaihdoin kolmossylinterin puolan kun siinä oli ihan näkyviä halkeamia kuoressa ja tämän päiväys oli "00" eli 17v vanha ja 375tkm ajettu. Tämän jälkeen käynti parani ehkä hieman, mutta edelleen pientä nykimistä ja moottorivalon vilkuttelua. (ilmeisesti kolmen vilkuttelun jälkeen palaa pysyvästi??)
T-75 testeri antaa ainoana moottorivikakoodina ECM 3503 mikä viittais sytytyshäiriöön, mutta ei kerro missä pytyssä on häiriötä..
Miten tästä eteenpäin? Seuraavat puolat vaihtoon vai mikä olisi etenemisjärjestys?