Puotilan autokorjaamo  RallyBaron

Kennon vaihdossa tapahtunutta

  • 3 Vastauksia
  • 1452 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa longjohn

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 176
  • www.vrcf.fi
Kennon vaihdossa tapahtunutta
« : 27.02.2018, 23:23:00 »
Autona 2006 V70 D5.
Vaihdoin lämppärin kennon nyt toisen kerran parin kuukauden sisään (ensin erehdyin ostamaan nissenssin..) ja homman piti olla melko selvä mutta kämmäilin silti. Edelliskerran kokemusten perusteella tiesin että ohjausnivel/rattiakseli vai mikä se nyt onkaan nimeltään on viisain ottaa irti. No ratti pitää tietenkin lukita ensin ja näin teinkin. Mutta pitikin vielä päästä kääntämään rattia ja enpä enään muistanutkaan laittaa rattia rattilukkoon vaan purin ohjausnivelen pois ja ratti pääsi vähän pyörähtämään. Vaihdoin kennon ja asentelin kaikki osat paikalleen, kaikki näytti hyvältä. Lähdin ajelemaan sieltä pajalta kotiin niin huomasin että ratti olikin melko vinossa, oli siis mennyt akseli väärille booreille. Muutaman kilometrin jälkeen pari kertaa väläytti luistoneston valoa mutta ei kummempaa. Noin viidentoista kilometrin jälkeen ajotietokoneeseen tuli herja luistonestosta keltaisen kolmion kera. No ajelin kaverin hallille parsimaan remonttia ja sainkin ratin oikaistua mutta tuo herja jäi. Autocomilla yritin kuitata tuosta tullutta vikakoodia mutta ei kuittaantunut. Hajosikohan sieltä jotain vai vaatiiko ehkä jonkun anturin kalibroinnin? Auto kyllä toimii ihan normaalisti.

Poissa Lankku

  • 302 km/h@mile tiiliskivellä
  • Valvoja
  • Group A
  • *
  • Viestejä: 8036
  • Sairaan nopee
    • Videoita
Vs: Kennon vaihdossa tapahtunutta
« Vastaus #1 : 28.02.2018, 01:05:36 »
Katsoitko testerillä onko rattiakseli varmasti oikeassa asennossa? Vikakoodia ei saa nollattua(pysyvästi) jos asento heittää liika.
245 -90 Englantilainen potilas   245 -90 D5   850 -94 D5 AWD   965 -95
+muut romppeet   Ostetaan 245 Transfer

Poissa longjohn

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 176
  • www.vrcf.fi
Vs: Kennon vaihdossa tapahtunutta
« Vastaus #2 : 28.02.2018, 07:20:01 »
Katsoitko testerillä onko rattiakseli varmasti oikeassa asennossa? Vikakoodia ei saa nollattua(pysyvästi) jos asento heittää liika.

En ehtinyt perehtyä sen tarkemmin, hätäisesti vaan kokeilin koodeja kuittailla. Ratti on kyllä mielestäni nyt yhtä suorassa kuin alunperinkin. Jotenkin jäi sellainen mielikuva kun tuon kanssa ähersi että yhdenkin boorin heitto jo näkyisi ratin asennossa helposti.

Poissa longjohn

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 176
  • www.vrcf.fi
Vs: Kennon vaihdossa tapahtunutta
« Vastaus #3 : 28.02.2018, 11:17:27 »
Tämä taisikin tulla kuntoon. Akunkenkä oli yön yli irti ja aamulla kun laitoin virrat päälle niin vikailmoitus oli vielä mutta minusta se oli muuttunut eriksi, ruotsiksi luki tyyliin "ajonvakautus tilapäisesti pois käytöstä". Lähdin ajamaan niin n. sadan metrin jälkeen vikailmoitus poistui.

 

Autodiagnoosi  Carcom Oy