Tämä on tällainen laiska projekti eli vuosittain lanssi.com iin tehdään jotain pientä projektia ja kesät ajetaan sitten pillit päällä.

Ei tämä kyllä showroomiinkaan kuulu...
Vuosien saatossa kaikki ilmaiset kuvien pilvipalvelut ovat lopettaneet milloin mistäkin syystä joten kuvalinkit ei enää toimi. Sori siitä...
Tällä hetkellä työn alla jo vuosia jatkunut koneen öljyvuodon tukkiminen (B280F koneeseen). Nyt vuotaa siihen malliin että pakko oli jotain tehdä. Ruokalusikka vartissa vuosi.
Vuotokohta ilmeisesti jakopään kopan ja kannen tiivisteen risteyskohta pelkääjän puolella. Ja vuosi vain silloin kun kone kävi.
Eli vaihdetaan jakopäänkotelon tiiviste+ liimaa jotta tuo risteyskohta tiivistyy. Suosituksesta käytän Hylomaria liimana.
Samalla vaihtuu kampiakselin etustefa ja virranjakajan stefa. Ja varotoimenpiteenä vaihtuu myös öljynpaineanturi ,joka on niin veemäisessä paikassa että helpompi vaihdella, kun romut on pois edestä.
Öljynpaineantureita on useita erimallisia pervoissa, joten olkaa tarkkana kun ostatte uutta.
Vaihtoon tarvitaan pitkä 22mm hylsy (kun laturi on pois tieltä).
Ja tiedoksi kampiakselin pultti on kokoa 35mm.
Ventiilinkopan kannet+ jakopäänkoppa lasikuulapuhallettu ja maalattu hopeaksi, kiitokset veljelle tuosta.
Samalla parannetaan käyttövarmuutta eli vaihdettu uusi Boschin kansi (omaa wanhaa varastoa)+ pyörijä (30eur).
Laturista vaihdettu hiilet/ lataussäädin (Bosch, hinta 60eur), alkuperäinen varaosanumero (Bosch) korvautunut uudella.
Konerempan jälkeen pääsee käsittelyyn auton pohjassa oleva varapyöräteline. Eli ruostunut teline/ kiinnikkeet ehjätään ja laitetaan uusi vararengas auton pohjaan (ulkopuolelle).