Nonniin, on aika palata taas kerran - valitettavasti - öljynkulutusasiaan...
Taustana siis, että edellinen varsinainen täyshuolto oli n. 113 tkm ja n. 8 tkm myöhemmin masiina alkoi pyytää 0,5 litraa lisää öljyä.
Vaihdatin siis tuolloin öljyt + alkuperäisen Volvo-suotimen 04.05.2018 ja masiinaan laitettin Mobil 1 0W-20 ja varmuudeksi otin 0,5 litraa varalle.
Mittarilukema oli 122229 km
Tuossa vielä kesällä 17.07.2018 tässä ketjussa raportoin n. 3 tkm:n jälkeen, että kaikki OK.
Tänään 23.10.2018 aamulla normaalisti töihin, auto oli seissyt yön kotitallin edessä asfalttipihalla hiukan keula alamäkeen.
Auto seisonut päivän työpaikan parkissa (tasainen asfalttipiha) ja lähiessä rävähti taas tuo öljypyynti 0,5 litraa, ei mitään ilmoituksia ennen tätä.
Öljynvaihdon jälkeen nyt lukema 128754 km eli ajettu siis tarkalleen 6525 km ja ajo aivan normaalia sekalaista ajoa, joitain satoja kilometrejä motaria,
muuten erilaista normipyöritystä.
Kuittasin öljyinfon ja pyyhkäisin kotimatkalla paikalliseen ostariin, jossa auto seisoi puolisen tuntia ja tietysti toivoin, että olis ollut vikahäly, mutta ei...
Siinä se taas killotti startin jälkeen uljaana ilmoittaen tarvitsevansa sitä ölkkiä koneeseen, ihan oikeesti...
En nyt oikein tiedä, mitä tähän kirjailisi entisten ihmettelyjen lisäksi, kyllä tämä Volvojen öljynlisäysleikki alkaa vaan olemaan vaan varsin erikoista...
En voi todellakaan ymmärtää - edelleenkään - miten voi kaikin puolin tikissä oleva 2.0 D4-kone nutaista tuon 0,5 litraa/6525km:n matkalla olkoon nyt
sitten valmistajan ilmoittamat sallitut kulutusmäärät ihan mitä vaan. Mihin tuo öljyn menee, kun kaikki konehuoneessa on kuivaa kuten maastokin ?
Tässä nyt taas perään sitä, että jos auton huoltoväliksi ilmoitetaan 30000 km, se ei olekaan sama kuin öljynvaihtoväli vai onko se niin, että huoltovälillä
saakin=pitää sitä öljyä lisätä tuon tapahtuneen perusteella ainakin tuon lisäysmäärän n. 4-5 kertaa 0,5 litraa eli 2 - 2,5 litraa ja kaikki normaalia, OK ?
Valmistajahan suvaitsee pistää vielä paljon paremmaksi eli sallii sen 1 litra/1000km eli 30 litraa huoltovälillä, mikä tekee 60 lisäyskertaa/0,5 litraa, meniköhän oikein ?

Ei v...., en kyllä jaksa ymmärtää, en todellakaan.
Noita anturijuttuja olen tuolta lueskellut ja näyttää olevan moni muukin aika hukassa tämän kyseisen öljyasian & antureiden kanssa, jotka nekin kuuluvat antavan infoa jos toistakin, kukaan ei vaan taida olla päässyt täysin faktoihin käsiksi, mikä ihme tässä kuviossa mättää...öljytikkujakin kaipaillaan ja niitä kai jostain oikeesti kai saakin jne.
Jotenkin tuntuu, että porukkaa viedään tässä asiassa aika huokeella.
Kyseisen laatumerkin statuksen omaava, hintaluokaltaankin hiukan korkeammalla kuin jotkut ns. jotkut rupuluokan kulkupelit ja silti tällaista ihme arpomista mokoman asian kanssa laittaa miettimään, eikös nyt jo valmistaja ymmärrä tulla esiin ja laittaa tällaiset asiat reilaan jo ihan imagonsa vuoksi mutta eipä ole tullut..
Jossain puhutaan likaantuvista antureista, skaalauksista ja vaikka mistä. Mielestäni ei pitäisi kuulua enää tällaisen nykyajan kulkupelin ongelmiin, ei todellakaan..
No, roiskaisenpa nyt sitten sen viime öljynvaihdossa varalle ostamani 0,5 litraa koneeseen, ajan sen min. 30 km., että se v***n anturi - oli nyt sitten puhdas tai likainen - havahtuu vahtimaan sitä v***n öljymäärää ja on taas kenties hyvillään uudesta v***n öljystä, jota masiinaan kippasin.

Eipä tunnu tämä nykyaikaiselta puuhalta, ei todellakaan.
Kuinkahan kauan tuolla sietäisi ajella, jos ei tuota lisäystä tekisi hetikään, 500-1000-5000km ??
Olis kiva tietää siksikin, jos ei sitä öljyä nyt sitten sattuisikaan olemaan ja pitäisi vaikkapa jyystää pikapikaa randomisti vaikka sen 1000 km ??
Edelleenkään en tiedä, onko tuo lisäys aivan tarpeellista vai ei, kas kun tuo anturi ohjaa elämääni, amen.
