nyt rupes taas tekeen yhtäkkiä uudestaan tätä ongelmaa...kaiken se nyt näköjään koettelee ja kerralla

kylmänä käynnistys-> aluksi käy tyhjäkäyntiä pari minuuttia [joka lämmetessäkin korkeahko 1000rpm (en tiedä syytä tällekkään ollut jo useamman kuukauden)], sitte rupeaa seilaamaan. ->sammutus, ei vikakoodeja->käynnistys tyhjäkäynti taas tuon 1000rpm, sitte lähin oottaan että lämpenee kone ja palatessa kone ajolämpöinen ja lambda valo syttyny->sammutus vikakoodit 1-1-3 ja 1-3-3.
ainoot muutokset on eiliseen (jolloin toimi), että vaihoin nokan etustefan ja nostin paineet bleedillä 0.6->1.0bar(bleedi oli yli vuoden kiinni ennen koneremppaa, ilman ongelmia),remmi kohallaan (kampi 0:ssa ja nokka merkissä)
autosta: syksyllä otettu ajoon, rempattu n.1,5 vuotta -91 b230ft, 25mm bypass (paluu turbon imuputkeen), t3/4-turbo, viking-bensalastu, 3"-putkisto,3"sport-katti, kone laakeroitu, porattu 1. ylikokoo, h-profiilit, takomännät(lähetyksessä kusivat->3mm liian matalat->eli puristukset 6.5:1

TOSIN toimi silti aiemmin syksyllä aivan mainiosti),dekki ja kansi plaanattu(vaan sen, että on suorat), cometic 1mm-tiiviste, huohotus säiliöön josta letkutusten mukaan joko imuputkeen tai atmosfääriin, blingfactoryn triggeri-vauhtis, m5-asetelma, m90... ja alakerta painotettu, kaasuläppä, kansi ja tyhjäkäyntivena puhdistettu ja tehty kanteen huolto (hiottu venat, tiivisteet ym. ym.) , imusarjaan en koskenut... laajakaista lambda stand-alone asennuksena ja vakio lambdan jälkeen., bensasuodatin vaihdettu eikohä siinä ala oleen ihan kaikki mitä hierottu

huomenna putsaan IMM:n, putsarin(Greenin-paneeli) ja kokeilen veljeltä kaasuläppäanturia (Mikäli sopii vaparista tähänki??), otan bleedin pois, jollon myös bypass ruuvataan löysemmälle.
vaihtoehtoja saa heitellä, alkaa tuon rempan jälkee jo ahistaan, ko loppua ei näy...mut eikö se vähä tähä harrastamisee kuulu
