Hei!
Osaisiko joku täällä auttaa. Tosiaan autona on XC-90 D5 ja vm 07, mittarissa 279tkm. Eilen tuli ilmoitus, että ”moottorijärjestelmä vaatii huoltoa” samalla kun 70km/h jälkeen yrittää kiihdyttää, niin ei meinaa mennä mihinkään.. automaattiloota vaan kierrättää vaihdetta 4000kierroksen kohdalla eikä vaihda isompaan..
Sopivasti oli tänään SAHssa Volvon Essentials huolto ja siinä todettiin, että imusarjan pyörreläppäakselin vipu on irti, akseli jumittaa ja käyttömoottori pitää ääntä. Vaatii läppäakselin vaihdon ja köyttömoottorin vaihdon. Ei siinä mitään, huolto tilattu, mutta tämä paska sattui juuri sopivasti ennen kesälomareissua ja huolto vasta ensi viikolla.. pulmana se, että pitäisi viikonloppuna ajaa Tampereelta Riikaan, eli n1200km matkaa.. kun soittelin Pirkanmaan korjaamot läpi, niin kyselin tuosta, että voiko tuollaisen vian kanssa lähteä reissuun, vai pitääkö suosiolla siirtää sen parilla viikolla eteeenpäin, niin pari korjaamoa sanoi että ei mitään hätää, vika ei ole suuri ja ei pitäisi mitään suurempaa sattua. Pari kehotti harkitsemaan reissua, sillä voi mennä jotain muovinpalasia/roskia koneeseen ja se voi hajota..
Ketä pitää uskoa ja mitä arvon raati on tästä mieltä? Siis ajoajan on tosiaan ihan normaalia välillä ja välillä taas ”kankeata” kun ei sen 80km/h jälkeen meinaa kiihtyä.. loma loppuu kohta ja ei tiedä, että otanko riskin ja ajetaan perheen kanssa tuo reissu vai voiko jättää tienposkeen tuollaisen vian takia??
Iso kiitos etukäteen kaikille jotka kommentoi tähän.
