Olisiko vain korostanut alkuperäisiä merkkejä tussilla, jotta näkyy videossa paremmin.
Lukitus on pakko tehdä jollain konstilla, että saa pidettyä nokkaa vastaan kun aukaisee ja kiristää vvt-pyörän keskellä olevan suojatulpan (35Nm) ja sen alta löytyvä varsinaisen kiinnitysruuvin (120Nm). Hätätilassa saattaisi välttää nokan päätyuraan (4,4mm) ohennettu neliöprikka ja jakoavain, mutta voi olla vaikeasti pideltävä yhdistelmä varsinkin kiristyksessä.

Itse tein lukitusraudan latasta ja kulmaraudasta. Alempaa ketjusta löytyy mittoja.
https://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=59392.msg1061470987#msg1061470987Tuossa vvt asennuksessa on aika monta muuttujaa, joista saa lukituksella pari vähennettyä. Nokan vastaanpito kiristyksessä ja ajoituksen oikeana pysyminen.
Vvt:n sisäkehässä ei ole kiilaa tai uria, joten sen saa ihan mihin asentoon vaan. Lisäksi vvt:n säätövara pitää olla täysin käännettynä myötäpäivään ennen navan nokkaan kiristystä. Sitten on vielä hihnakehän säätövara merkkien hienosäätöön ja hihnan kiristyksen vaikutuksen eliminoimiseksi. Eli nokan lukitus poistetaan vasta viimeisenä, kun hihna on kiristetty ja molempien nokkien hihnapyörien soikkoreikien pultit (3 kpl) kiristetty.
Ajoitus on siis mahdollista saada perseelleen vaikka ajoitusmerkki olisikin kohdallaan. On myöskin mahdollista saada ajoitus kohdalleen ja ajoitusmerkki ihan mihin asentoon vaan. Itsellä oli edellisen sepän jäljiltä jotain noiden väliltä, ajoitus heitti "vain" muutaman asteen (ei aiheuttanut vikakoodia) ja merkki noin 150 astetta. Lisäksi öljytulppa (35Nm) oli kiristetty noin 200Nm ja nokan lukitusurasta oli murrettu palanen tuossa yhteydessä. (Näkyy lukkorauta kuvassa) Teetti hieman lisätyötä kun ei tuota uskaltanut nokkaa vasten vääntää auki, kun olisi mennyt poikki. Lukitusraudassa oleva 5mm latta vääntyi ropeliksi. Piti tehdä avain jolla sai pidettyä hihnapyörän ruuvinreistä hihnapyörää vastaan, että tuon suojatulpan ja varsinaisen ruuvin sai pois.