Käsijarruvaijerin asennuksen jälkeen kävi ilmi, että mun väkipyöräsysteemissä ei ole tarpeeksi voimaa riittävän jarrutuksen aikaansaamiseksi. Kahvasta kun veti niin lujaa, kun uskaltaa, niin siitä huolimatta renkaita jaksoi vielä pyörittää käsivoimin. Aikani asiaa pohdittuani päädyin ratkaisuun epäkeskoväkipyörä.
Aiemmin rullana on Volvon käsijarruista sellainen valkoinen muovinen rulla ja nyt sorvasin sen tilalle metallista epäkeskon.

Toiminta liikkuvana kuvana. Nyt jo kevyelläkin kahvan vetämisellä jarru pitää niin hyvin, että käsin ei jaksa renkaita pyörittää.

Ekan koeajon jälkeen ilmeni myös toinen, ehkä hieman vähäpätöisempi korjausta kaipaava kohde, eli pakoputken päihin kertyi hiekkaa ja pieniä kiviä, jotka lensivät renkaista. Myös sen kromitötterön ja lokasuojan saumaan meni kiviä, mikä tietysti ajan kanssa aiheuttaa maalivaurioita ja ruostumista. Tiivistin kitillä putkenpäät lokasuojaan ja Tarvikemotista tilaamillani 2"-->3" silikonimuhveilla tiivistin pakoputket niihin päätytötteröihin.
