En mä kyllä enää millään muista tarkkaan, mutta jotakin ehkä.
Hyperterminalista pitää varmistaa, että on valittuna oikea sarjaportti, mihin kaapelikin on kytketty. Lisäksi sillä oli merkitystä, että virrat piti laittaa autosta päälle ennen, kun kytkee kaapelin kiinni tietokoneeseen.
Sekin seikka tässä pitää ottaa huomioon, että jos se boksi on täysin mykkä, niin tuskin tuo Hyperterminalkaan siihen saa yhteyttä.
Joku tietokonenörtti voisi osata auttaa tarkemmin, kun tietää miten tuollainen ohjelma ylipäätään toimii.
Oletko kokeillut ohjata laatikko manuaalipuolella? Tuosta napista ylös ja alas vääntämällä vaihteiden pitäisi vaihtua. Ratin toisella puolella oleva merkitön katkaisin kytkee manuaalipuolen päälle. Jos tämä toimii, niin vika voisi olla jossain puuttuvassa nopeus- tai kierroslukutiedossa.
