Futurez  Kulkukoira

XC70 d5 automaatti awd p3, vaihteisto ja vakkari

  • 9 Vastauksia
  • 1027 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Jukka79

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 376
Kävipä tänään erikoisesti:
Paluumatkalla työreissulta kesken maantienopeuden adaptiivinen vakkari tiputti vakionopeuden pois ilman mitään viestiä (auto piippaa ja antaa tekstin "Vakionopeudensäädin pois päältä" kun auton oma äly tiputtaa vakkarin pois) mutta kuitenkin siten että asetettu nopeus jäi muistiin. Tämä tapahtui kahdesti kohtuullisen lyhyin välein, noin muutaman minuutin välein kuitenkin siten että olin kokoajan yhden saman auton perässä. Ennen tätä tapahtumaa mittariin olin kuitenkin ehtinyt keräämään tämän aamupäivän aikana täysin ongelmitta noin 150km ajan, vakkarin välillä säätäessä nopeutta välillä pitäen nopeuden siinä mihin sen olin säätänyt.

Kun vakkari tippui pois päältä, auto teki moottorijarrutuksen joka oli mun mielestä normaalia voimakkaampi. Tai ainakin se sellaiselta tuntui. Vakkarin poistippumista ei huomannut muussa kuin siinä että vauhti alkoi hyytyä, josta osasi tarkistaa tilanteen ja suluissa oleva nopeus kertoi sen että vakkari oli tippunut pois päältä.

Vaihdoin toiselle tielle ja pääsin ajamaan ilman edessämenevän jarruttelua, vakkari toimi täysin moitteetta, nopeus oli sama maantienopeus 86kmh.

Päästessäni välietapille, pidin auton N:llä paikallaan noin 10 sekuntia (tarkistin postilaatikon), laittaessa D:lle vaihteisto rynkäytti ihmeellisen kovaa. Ihan niinkuin voimansiirrossa olisi ollut kunnolla välyksiä. Parkkeerasin auton niinkuin aina ennenkin, käsijarru päällä ja jalka jarrulla, vaihtelin D:ltä N:lle ja N:ltä D:lle, N:ltä R:lle ja R:ltä N:lle, sama rynkäytys joka kerta, ihan niinkuin olisi hitosti välyksiä voimansiirrossa. Valittaessa P:n ja N:än väliä rynkäytystä ei tapahtunut. Sammutin auton ja käynnistin sen, rynkyttäminen lakkasi kuin samantien.

Missään vaiheessa ei tullut mitään sanomaa auton näytöille, eikä moottorin vikavalokaan syttynyt.

Lyhyt siirtymä välietapilta työpaikan toimistolle, noin 8km josta osa 50kmh ja osa 80kmh, ei mitään ongelmia P:ltä R:lle tai D:lle tai N:ltä D:lle tai R:lle. Niin ja se vakkarikin toimi, myös siinä tilanteessa että se sääti auton nopeutta edellämenevän mukaan.

Vaihteistoon on vaihdettu öljyt keväällä 2023, kilometreissä alle 20tkm sitten (tämä on arvio). Ei tietoa oliko se auton eka vaihteistoöljyn vaihto vai ei. Kaveri joka vaihdon teki kyllä suositti tekemään toistamiseen öljynvaihdon kohtuullisen pian, kun laatikosta pois tullut öljy oli sen verran mustaa.

Onko näillä kahdella (vakkari ja vaihteisto) ongelmalla yhteneväinen tekijä vai mikä tää juttu oli...?
T: Jukka
Volvo XC70 D5 A Polestar, MCS Countryman All4 A, Hobby 495UFe

Poissa jak900

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 3025
  • www.vrcf.fi
Vs: XC70 d5 automaatti awd p3, vaihteisto ja vakkari
« Vastaus #1 : 28.12.2023, 13:27:47 »
On yhteydessä ja kytköksissä toisiinsa.
Tuohon vakionopeden pois tippumiseen on monia syitä, mutta yleisimmät talvella tulevat häiriöt, johtuvat lumesta, huurusta kameroissa, pyörän tunnistimissa jne jne.

Poissa Jukka79

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 376
Vs: XC70 d5 automaatti awd p3, vaihteisto ja vakkari
« Vastaus #2 : 28.12.2023, 13:44:02 »
On yhteydessä ja kytköksissä toisiinsa.
Tuohon vakionopeden pois tippumiseen on monia syitä, mutta yleisimmät talvella tulevat häiriöt, johtuvat lumesta, huurusta kameroissa, pyörän tunnistimissa jne jne.

Mulla tuo mukautuva vakkari ilmoittaa selkeästi mikäli maskissa oleva tutka tai lasissa oleva kamera on likainen tai peittynyt: tulee piippaus ja teksti. Samoiten mukautuva vakkari piippaa ja ilmoittaa "Vakionopeuden säädin pois päältä" kun se hidastaa auton nopeuden alle 35kmh:hin. Mitään ilmoituksia piippauksella tai tekstillä ei vakkarin poistippumisesta tullut, siitä olen varma. Aivan kuin olisin painanut jarrua, jota en tehnyt.

Onkos näissä se mahdollisuus, kun pyöränlaakeri menee tarpeeksi välykselliseksi, ei pyörän sensorikaan lue pyörän pyörintänopeutta kunnolla? Tosin pyöränlaakerivikaan en ihan heti usko, mitään sellaista ääntä ei kuulu joka kertoisi pyöränlaakerin olevan viallinen. Auto kävi noin kuukausi sitten katsastuksessa jossa todettiin että pirssi on kaikin puolin täydessä kunnossa eikä ole edes alkavia välyksiä missään.

Mikäli tuo vaihteiston rynkäytys on ensioire jostain jumiutuvasta venttiilistä tms., voiko vakkari saada siitä johtuen sellaista dataa vaihteistolta, jonka takia se tiputti itsensä pois päältä?

Ainiin: mulla oli paluumatkalla ELM327 obd pistokkeessa kiinni ja Torquen ohjelma lukemassa jäähdytinnesteen lämpötilaa, kierroslukua, ahtopainetta, nopeutta sekä vaihteiston lämpötilaa. Voisko tuo sekoittaa vaihteistoa ja sitäkautta myös vakkaria? Jostain oon lukenut että "kiinan"mokkulat ovat sekoittaneet Volvon ihan sekaisin jolloin on jouduttu palauttamaan alkuperäisiä softia autoon sisälle.
« Viimeksi muokattu: 28.12.2023, 13:52:27 kirjoittanut Jukka79 »
T: Jukka
Volvo XC70 D5 A Polestar, MCS Countryman All4 A, Hobby 495UFe

Poissa Ande92

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 460
  • www.vrcf.fi
Vs: XC70 d5 automaatti awd p3, vaihteisto ja vakkari
« Vastaus #3 : 28.12.2023, 19:26:48 »
Tuo Elm327 aiheuttaa mitä ihmeellisimpiä vikakoodeja, nimimerkillä joulunvietosta kotia tullessa Elmi paikoillaan ja heitti vakkarin pois ja vikakoodia jarruanturista ja takapolttimoista. Myös jotain koodia antoi, joka aiheutti alentunutta moottorin suorituskykyä, vaikka kaikki vedot oli tallella. Koodien nollaamisella alkoi taas kaikki toimimaan.

Itsellänikn vaihteisto pari kuukautta sitten nykäsi pari kertaa P-D-siirrolla. Oma korjautui seuraavalla tavalla: laatikko lämpöiseksi, P-R siirto peruutusta ilman kaasua ja vaihto N anna auton rullata pysähdyksiin ilman jarrua, sen jälkeen N-D siirto ja rullailua eteenpäin ja siirto takaisin N:älle ja anna auton pysähtyä. Toista tuota 5-10krt.

Tuon rykäyksen voi myös aiheuttaa laatikossa vuotavat tiivisteet. Noihin vuotaviin tiivisteisiin ei tietenkään ylläoleva auta. Nuo vuotavat tiivisteet on aivan tiedossa oleva ongelma näissä uudemmissa Aisineissa, venttiilipöytävikoja näissä on vähemmän. Tuohon on myös tullut Volvolta uusi TCM-päivitys ~2022, joka pitäisi auttaa noihin vuotavan tiivisteiden oireisiin.
Volvo s80 D5 Summum-11
Volvo s80 D5 Summum-07
Volvo s80 2,4i Momentum -05

Poissa jak900

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 3025
  • www.vrcf.fi
Vs: XC70 d5 automaatti awd p3, vaihteisto ja vakkari
« Vastaus #4 : 28.12.2023, 20:42:03 »
P-N-R nytkäys monesti johtuu löysästä vetoakselin pultista. Laatikkon sopeutukset ja laskurit kannattaa nollata ja vaikka vielä opetusajo perään, tuo opettaa myös nuo P-N-R vaihdot, öljyn vaihtoa unohtamatta.
Tuosta elmistä sen verran että tarkkana mikä ohjelmisto versio siinä on sisällä, pari autoa softanneena tuon vuoksi kun sekoitti järjestelmiä kunnolla, eli kyllä voi sekoittaa toimintoja ja voi antaa mitä ihmeellisimpiä hälyjä mittaristoon.

Poissa laatikkovika

  • Turbo+
  • *******
  • Viestejä: 6640
  • Global alligator
Vs: XC70 d5 automaatti awd p3, vaihteisto ja vakkari
« Vastaus #5 : 28.12.2023, 20:45:06 »
Näin maallikkona kyselen että miten joku päivitys auttaa vuotavan tiivisteen oireisiin?
Opetetaanko laatikolle että nyt vuotaa joten teepä nyt näin...
Ei kai se sitä kuitenkaan korjaa.
S60 T5 BSR   UNLEASH YOUR BEAST
PIDÄ TUNKKIS!       
https://youtu.be/lS3b1EaTSwk
Perheen kulkineet S60 T5-2001, S60 2.0T-2002, V60 D4-2016

Poissa jak900

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 3025
  • www.vrcf.fi
Vs: XC70 d5 automaatti awd p3, vaihteisto ja vakkari
« Vastaus #6 : 28.12.2023, 20:47:09 »
Muuttaa solenoidien sulkeutumis ja avautumis nopeutta.

Poissa Jukka79

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 376
Vs: XC70 d5 automaatti awd p3, vaihteisto ja vakkari
« Vastaus #7 : 28.12.2023, 21:01:52 »
Noniin, auto kävi laatikon öljyjen vaihdossa, samalla luettiin vikakoodit.

Kappas vaan, can-väylä vika päällä. Väylä buutaten ja koodi pysyi poissa.

Uusien öljyjen vaihdon jälkeen nollattiin taas laskuri ja laitettiin laatikon opetus päälle. En tiedä, mutta lyhyellä koeajolla ainakin tuntui että laatikko vaihtoi sievemmin. Tätä ei keväisen laatikon öljynvaihdon jälkeen tapahtunu.

Perhana, en olisi uskonut että Elm327 + Torque sekoittaa auton... Tietääpä ettei sitä enää lämpötilojen seurantaan käytä noin aktiivisesti.

Mun edellinen auto oli Hyundai ix55, jossa oli sama laatikko kun tässä Volvossa. Ajoin sillä 180tkm -> 265tkm, ja siinä vaihteisto toimi kyllä loistavasti ilman mitään ongelmia.
T: Jukka
Volvo XC70 D5 A Polestar, MCS Countryman All4 A, Hobby 495UFe

Poissa jak900

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 3025
  • www.vrcf.fi
Vs: XC70 d5 automaatti awd p3, vaihteisto ja vakkari
« Vastaus #8 : 28.12.2023, 21:10:30 »
Elmistä on ainakin kaksi eri vaihtoehtoa softaltaan 1.5 ja 2.1, en muista kumpi näistä oli joka sekoitti nämä edellä mainitut autot.

Poissa Ande92

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 460
  • www.vrcf.fi
Vs: XC70 d5 automaatti awd p3, vaihteisto ja vakkari
« Vastaus #9 : 28.12.2023, 23:01:50 »
P-N-R nytkäys monesti johtuu löysästä vetoakselin pultista. Laatikkon sopeutukset ja laskurit kannattaa nollata ja vaikka vielä opetusajo perään, tuo opettaa myös nuo P-N-R vaihdot, öljyn vaihtoa unohtamatta.
Täydennän vielä, että omassa tuo kolahtava P-R-N-D ilmeni juurikin ~1000km öljynvaihdon ja adaptioiden nollauksen jälkeen. Vanhoilla öljyillä en saanut tuota kolahdusta aikaiseksi. Varmasti tuo opetusajo kannattaa suosiolla tehdä ohjeiden mukaan, jos edellisestä öljynvaihdosta on enemmän aikaa. Sen verran eri ominaisuudet varmana vanhoilla ja uusilla öljyillä, että ilman opetusta voi aiheuttaa oireiluja.

Niin kuin jak9000 kirjoitti, niin tuo uusin TCM-päivitys muuttaa painearvoja laatikon sisällä, joka voi poistaa ongelman, mutta ei tietenkään korjaa itse vikaa.

Itse ajattelin nakata tuon ELM327 jätelavalle, ennen kuin kunnolla sotkee tuon oman auton lopullisesti. Sen verran kuitenkin säikäytti kotimatkalla :2funny:.
« Viimeksi muokattu: 28.12.2023, 23:12:21 kirjoittanut Ande92 »
Volvo s80 D5 Summum-11
Volvo s80 D5 Summum-07
Volvo s80 2,4i Momentum -05

 

RallyBaron  Samppasport