Tämäkin tapaus taisi osittain ainakin tulla kuntoon. Kaksi viikkoa sinä sai kulumaan...
Elikkäs imusarjan läppäakseli meni uusiin, sen painevuodon takia ja pari suutinta meni vaihtoon, mitkä vauroitui irrottaessa. Kyllä osaa volvossakin olla tiukassa! Onneksi käytetyt suuttimet löytyi ihan kotikyliltä. Koodaukset onnistui vdashilla..
Käyntiin lähti hienosti ja vetoja oli, mutta silti veti vikatilaan kiihdytyksissä. Suhinaa alkoi kuulua auton alta ja eiköhän vielä katalysaattorin ja dpf:n välisessä haitariputkessa ollut reikä. Ei kun putkisto irti ja tutkimaan. Samalla tungin ahtimeen mr musclea, jos siellä läpät on jumissa.
Haitariputken sai vielä paikattua pakoputken korjaustahnalla, ei tarvinnut hitsata uutta haitaria väliin.
Nyt ahtopaineet menee max 2,4bar ja imupaineet samoissa. Eli yliahtaminen näin ollen loppui. Kovin korkealla käy vieläkin, mutta kunhan raameissa pysyy niin on hyvä.
Mutta edelleen paine-ero on 0hpa ja samoin lamda näyttää nollaa. Eli hiukkaspoltot ei ilmeisestikkään toimi. Vida näyttää pysyvästi 1,67g eikä se siitä nouse eikä laske. Pöntön sisään katsoin ja siellä ainakin on romut vielä paikallaan ja softassakin pitäisi dpf olla mukana.
Paine-eroanturille tulee 5v eikä putket ole tukossa.. Oishan tuo hyvä saada dpf:kin toimimaan, kun ei taida nykyaikana uskaltaa mennä poistamaankaan vaikka mieli tekisi.