Hohhoijaaa...olihan päivä eilen. 800km edestakaista ajoa, ja auton vikadiagnostiikka laitteet ei saanut yhteyttä autoon. Eli jäi säätäjältä sitten paljon tarvittavaa informaatiota saamatta, mikä olisi edesauttanut huomattavasti säätöä.
Eli koko polttoainepuoli taisi olla pimennossa, ruiskutusmäärä,ennakot ja jotain muuta vielä

No ongelmista huolimatta aloitettiin,(tai Arttu aloitti auton hiomisen). Niin joo, auto tosin mitattiin ensin vakiosoftalla ja partikkeli off. 177,3hv 4109rpm ja 352.5nm/2639rpm. Laitetaan nyt vielä vakioarvot jos joku ei tiedä. 163hv/340nm.
Eli jotain tuollaista tulosta vakiosoftalla ja tyhjätyllä partikkelilla odottelinkin. Mutta kyllä sen eron todellakin huomaa kun partikkeli tyhjätään ja lähdetään sitten ajelemaan(HUOM! partikkelin tyhjäyksen jälkeen vaatii joko ohjelmoinnin, tai itse laittaisin tuon nortin systeemin, niinkuin itsellänikin on, ja sen jälkeen vikakoodien poisto vielä, ja hienosti pelaa. Ja ei tarvinnut maksaa partikkeliohjelmista satasia

. Tehoero on huomattava jo vakiosoftallakin. Sellaisen vastapaineen tuo partikkeli tuolla putkistossa saa vaan aikaan. Ja kulutus tippuu roimasti myös.
Kysäisin sitten vielä ohimennen varovasti,"että kuinkas tarkkaan sun penkkis näyttää suunnilleen?" Vastaus kuului"ei se ainakaan yhtään ylimääräistä näytä". Hyvä, aattelin hiljaa mielessäni. No penkkihän on säätötyökalu vaan. Kyllähän jotkut penkit näyttää sitten hyvinkin tarkasti mitä pitäisi löytymän. Kyseinen penkki oli juuri puolitoista viikkoa sitten säädetty/kalibroitu etc. Ja testattu vielä ajamalla.
Joo, takaisin säätöihin. Arttu teki aina yhden modin kerrallaan. Hiljaa mutta varmasti

Viimeinen modi sisään, modi oli jo järjestyksessään kahdeksas. Sanoin Artulle että jätetään tän modin jälkeen homma tähän, ja jatketaan jokin toinen päivä. Tiesin että tavoitteesta nyt jäädään reilusti, mutta hyväksyin sen jo mielessäni. Kello oli jo niin paljon, ja ajomatkaa 4tuntia edessä kotiin:-[ halusin kymmeneksi kotiin sohvalle.
Mod8 sisällä, ja viimeinen veto siltä päivältä. Veto ja pieni odotus. Yes, ruutuun piirtyi 246.7hv/4373rpm ja 515.4nm/2639rpm. Vääntö rajattiin jo tuohon arvoon muistaakseni mod4:ssa. Oli muistaakseni mod3:ssa jo jonkin verran yli 490nm.
Loppuunveto. Ahdin on erittäin hyvä tuohon vehkeeseen nyt. Arttukin totesi että ahdin on todella hyvänkokoinen tehoille mitä haetaan, ja pakopaineet ei huitele 3bar saatikka yli. Pojat kyllä tietää Fin-Turbolla mitä tekevät

Nyt autossa ahtoja 1.8bar, ja pakopaineet maltilliset 2.2bar. Ne on maltilliset tuon kokoiselle ahtimelle. Siellä ei kuitenkaan ole mitään holsetin 40:stä ulkosella hukkiksella. Vakiosoftalla kun veto vedettiin, niin vakiocooleri osoitti taas mahtinsa. Lämmöt nousi 60:een asteeseen

No seuraavaan säätöön kun mennään, niin autossa on sitten kunnon cooleri ja pakoputkisto. Sitäkin siinä lopussa spekuloitiin että seuraavan kerran sinne kun menen, niin voipi olla että nuo muutokset kun sinne tehty, niin ensimmäinen mittaus ennen ensimäistäkään lisä modia,niin voipi jopa olla että tehot nousee jo sinne 270:een. Se jää nähtäväksi sitten. Kyllä eilen meinaa pelotti että se ottopuolen paineletku räjähtää. Onneksi ei poksahtanut.
Arttu totesi myös pieni hymy naamalla että polttoainepuoli ei ainakaan tästä mallista lopu ainakaan kesken. Sitä riittää ties minne asti

Seuraavalla kerralla ahdot nostetaan sinne 2:een kiloon

Voipi olla että ylittyy jopa se 280:en rajakin. Ja otetaan vähän varmuuden vuoksi vääntöjäkin lisää. Ettei vaan jää jalkoihin. Tarkoituksena ainakin jättää pikuveikan jonkin verran laitettu t5:nen(300-310hv)siinä. Lyödään se väännöllä maihin

Kotiinpäin ajellessani tiet olivat peilijäässä, joten mitään kokeiluja ei päässyt tekemään. Mutta todella kiukkuisen tuntunen vehje jo nyt. Pintakaasulla ajettaessa tunsi kokoajan että menee todella herkällä.
No mutta, se on ainakin varmistunut jo että projekti on alkanut hyvin. 270-280 kaakin ottaminen tuolta ei ole mikään ongelma, se tulee sieltä. Kysymys kuuluukin että meneekö vielä järkevillä pakopaineilla jopa yli? No se jää nähtäväksi. Mutta projekti jatkukoon.