Lukijaa kiinni ja kuten arvata saattaa ABS herjaa sekä kääntökulmaa jne. No siitä aikani tutkailin lukijalla ja sit nollaamaan koodeja. Muut lähti mutta tiedonsiirto-ongelma ECM:ille ei. Mitään vikavaloja tai herjoja ei taulussa. Ennakkoaavistelinkin jo vikaa mittariston suunnalle. Talvirenkailla koeajolenkki niin et sisätilat lämpeli niin siitäpä se sit tiedonsiirto-ongelmakin korjaantui omia aikojaan ja nollaantu testerillä. Vaikka tuo tiedonsiirto-ongela oli päällä niin vikavaloja tai mitään hejoja ei taulussa näkynyt.
No vakava epäily mittarisolle. Volvon mittaristoa en ole koskaan käpistellyt mutta muuhun merkkiin liittyviä vakkaribokseta, tyhjäkäynnin bokseja sekä sekalainen seurakunta jos minkäkinlaista joten ainakin koitan itte enste. Vika oli vain tuon kerran kun oli pakkasta. Nyt on pelannu joten mitään akuuttia kiirettä tolle touhulle ei ole.
Onkos tämä nyt vain huonoa tuuria ja peräjälkeen osuu nuihin Volvoihin vuoronperään mitä pihassa on

Onneksi etupyörän navan vaihto oli helppo tehdä. Senhän mä viimeviikonloppuna vaihdoin. Pieni jurnutus jonka vaan mä kuulin mutta vain uudella asfaltilla erotti hienoisen äänen. Vanhemamlla asfalilla rengasäänet peitti. No homma oli kyl selkeä kun navan käsiini sain ja nyt on hiljaista.