
Lehti olisi Classic cars vuodelta 2001,toukokuun numero ja siinä on mielenkiintoinen juttu Saabin turboahtamisen alkuajoista.
Alla olevasta kuvasta ei varmaan saa tekstistä selvää...

...joten tässä hiukan juttua tuosta jutusta:
Eli jutun aiheena on Saab 99 Turbon kehittäminen, ja haastateltu henkilö on nimeltään Geoff Kershaw. Edellä mainittu oli vuonna 1974 nuorena Garrettin insinöörinä mukana Saabin 99 Turbon kehittämisessä, ja silloin luotiin tuo ahdintyyppi, joka nyt tunnetaan nimellä T3.
T3:n tuotantolinjoja vasta pystytytettiin siihen aikaan, ja tuotanto ei pysynyt Saabin henkilöautotuotannon perässä. Tästä syystä turboahtimet kyllä saatiin Ruotsiin, mutta niitä ei ollut kaikkia tasapainotettu. Ruotsissa ei silloin vielä ollut tasapainotuskonetta. Jutun sankari Geoff kertoo matkustaneensa Ruotsiin teknikon kanssa, ja he suorittivat tasapainotuksen kokoonpanolinjalla. Prosessi oli sellainen, että he pyörittivät turboahdinta paineilman avulla, ja jos turbo ulisi, siipipyörät irrotettiin ja kiinnitettiin uudelleen sattumanvaraiseen järjestykseen ja ulinatesti paineilman avulla tehtiin uudelleen kunnes saavutettiin hyväksyttävä tasapaino. Se ei kuulemma ollut niin paha homma miltä se kuulostaa.
Että ei se tasapainotus kaiketi ollut ihan justiinsa tarkkaa 1970-luvulla.
