Elekma  Autoracing

Päästöt

  • 20 Vastauksia
  • 5176 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

hevonen

  • Vieras
Vs: Päästöt
« Vastaus #15 : 12.08.2012, 15:16:11 »
Kannatan tuota edellämainittua jakajan kannen ja PYÖRIJÄN tsekkaamista/vaihtoa. Olisko pyörijän vastus kasvanut liikaa tai ilmavälit liian isot, osat kuluneet?

Poissa Xuppo

  • Hallituksen jäsen
  • Global Moderator
  • Grand Touring
  • *
  • Viestejä: 1579
  • Priimaa yritetään mutta sutta ja sekundaa tulee
Vs: Päästöt
« Vastaus #16 : 12.08.2012, 16:30:35 »
Helpottaa myös monesti vian arviomista jos laittaa myös tänne ne lukemat päästölapusta niin on hieman helpompi arvailla.
965 -93 "B6284" turbo
S70 -98
V70 -08 t6

hevonen

  • Vieras
Vs: Päästöt
« Vastaus #17 : 12.08.2012, 16:42:59 »
Helpottaa myös monesti vian arviomista jos laittaa myös tänne ne lukemat päästölapusta niin on hieman helpompi arvailla.
Joo mutta kun on kuulemma mennyt jo uuniin... Jospa hakis uuden lapun niin sujuis homma mallikkaammin jos apua haluaa, näinhän tää on melko hakuammuntaa että siinä mielessä on turha ihmetellä kun ei kukaan ole sen selvempää vastausta antanut...
Millä tiedoilla? Rikkaalla varmaan käy?

Poissa junnuh

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 103
  • www.vrcf.fi
Vs: Päästöt
« Vastaus #18 : 12.08.2012, 21:55:12 »
Juu rikkaalla rikkaalla pyörii.....Leima on paperissa miten lie saaneet, koska röpötti korjaamolle viedessä ja korjaamolta tullessa mut päästöt olivat saaneet siihe,et meni katsastuksesta läpi.....liekkö vilunkia vai ei mut kunnossa se ei ole...bensan kulutus on aika huimaa tätä nykyä ja repii ja viuhtoo miten sattuu eli ei hyvä.....hyvä nyt rupes kuiten tulemaan jo uusia kohteita  jotain mitä en ole vielä kokeillu korjata. Jakajan pyörin on uusi ja kansi ja tulpat ja tulpanjohdot. Jakaja on venttiilikopan päässä. Jako on kohdillaan,sillä ymmärtääkseni tässä 16v ei voi olla hammastakaan pielessä,et ei mene venttiilit solmuun ja sylinterinpaineet kuiten yli 10 kiloo tai mitä se yksikkö nyt on....itsekkin mietin tuota lämpötilan anturia et jos se antaa liiankylmän tuloksen poksiin ja se antaa käskyn syöttää enempi bensaa....tuo öljyn tarkastan heti huomenna siinä voi olla syy,jos se kerta vetää maihin sitäkautta tulppia rassatessani muisteleisin,et siellä tulppatilassa ois voinu olla hiukan öljyä...bensanpaineista en sit tiiä meinasin vaihtaa tankkiin tulevan pumpun ja se on jo hankittukin mut kun ei kerkee joka kohtaan  ;) Oisin vaihtanu nuokin alipaineletkujen liitoskumitkin mut ei kuulema saa mistään liekkö totta?......Sori sekavat kyselyt, kun ei tee työkseen näitä montöörin hommia ei voi aina tietää mitä tänne laittas et ois kaikille mieleen  :)

s73

  • Vieras
Vs: Päästöt
« Vastaus #19 : 12.08.2012, 22:09:59 »
tarkista se jakajan kansi että on ehyt, ei ole kiero eikä halki. Laita kansi tasoa vasten ja ei saa kiilkkua, santapaperilla voi kannen oikaista jos ei halua uusia sitä. Joskus kannet ovat kieroja ja voi haljeta kiristäessä.

Poissa junnuh

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 103
  • www.vrcf.fi
Vs: Päästöt
« Vastaus #20 : 19.08.2012, 23:35:54 »
Olihan siellä tulpan syvennyksissä öljyä ja käynti todella korjaantui siis jonkun verran Kiitokset Pertulle vinkistä....ajojärjestelmä on vissiin jonkinmoisessa vikatilassa, kun valo,joka ilmoittaa vaihteen vaihdon optimi kierrosluvun vilkkuu yhtäjaksoiseti vaikka olen vikakooditkin lukenu,jotka näytti normaalia ja nollannut vikakoodit nii se vaan vilkuttaa ja bensaa menee semmoset 22l/100km...nyt otin akusta virta johdon irti, kun sain ohjeet,et voi korjaantua sillä toi vilkutus ja järjestelmä palautua normi tilaan..no huomenna sen sitten näkee....periksi en anna ja etin vian vaikka kivensilmästä :) Siis tuota valon vilkkumista olen jo kerinnyt kysellä täältä aijemmin.

 

Samppasport  Futurez