Mitenkäs näiden uusien VEA koneiden luotettavuus alkaen 2015. Tarkoituksena hommata perheeseen vm. 2015-2017 V40 T2 joko manuaali tai automaatti. Sen nyt olen selvittänyt, että VEA koneiden yhteydessä tuli automaattiin tämä uusi AISIN:n AW TF-71SC 6-portainen Geartronic, jolla ei siis ole mitään tekemistä vikaherkän MPS6 laatikon kanssa. Se kuitenkin mietityttää, että miksi niiden on pitänyt tiputtaa litrat 1.5:een tämän automaattilootan kanssa. Eikö laatikko kestä niin korkeita alavääntöjä? Manuaalissa max väännöt tulee peliin jo 1100rpm:ssä ja automaatilla 1600rpm:ssä. T3 moottorin kohdalla manuaalissa max väännöt alkaen 1300rpm ja automaatissa 1700rpm.
Onko siis kuitenkin parempi hommata vai T2 manuaalina, jolloin pata on sama 2 litrainen kuin isotehoisessa T5:ssa. Onko tietoa miten usein öljyjä suositellaan vaihdettavan näihin uusiin AW TF-71SC laatikoihin. MPS6 laatikon kohdalla vaihtoväli suositus kai oli 60tkm.
Liitteenä vielä kuvia näistä spekseistä. Siinä on V40 moottori/laatikko taulukko ja toinen kuva on napattu V60/S60 tiedoista, missä näkyy ratiot näillä vaihteille. Näyttäis siltä et manuaalissa MH66 on todella pitkä tämä 6 vaihde, ja mitä kävin koeajamassa niin pitkältä se vaikuttikin. AW TF-71SC 6 vaihteisen 6 vaihde ja AW TG-81SC 8 vaihteisen ylin vaihde näyttäis olevan samalla ratiolla.
Lisäksi löysin dataa, että 2017 vuoden malleista alkaen manuaali olisi M76 R6.2, eikä MH66. Mitäs eroa?


edit: 2.6.2019 klo 23.06 (poistin väärää tietoa, ei ole 3-sylinterinen vaan 1.5 litrainen 4-sylinterinen)