Kollektorikin voi olla huonossa hapessa, tulee lisää kuluja siitäkin.
Hanki käytetty startti, maksaa saman kun ostamasi osat.
Ensimmäinen purkaamolta tullut startti naksui samalla tavalla, pyysin uuden.
Nyt se on ollut vähintään viisi vuotta ja edelleen toimii.

Tulin kyllä eilen myöhemmin miettineeksi käytetyn startin hankkimista.
Säästyisi sitten kolvailulta nykyisen startin korjaamisessa. Ei siinä kolvailussa mitään vikaa ole, mutta vaiva se on pienikin vaiva.
Sitten taas jos olisi 150e ylimääräistä saisi IPD:ltä kunnostetun Boschilaisen startin.
Tuohon ~150e sisältyy siis ostohinta ja rahti + tulli ja alv.
Aika halvalla saisi jenkeistä, koska katselin mister-autosta uutta Boschin starttia, ja se oli 126,49e + 62e pantti.
IPD:n pantti on 20 USD.
Mutta käytännössä järkkevintä olisi ostaa ensin käytetty startti.
Just katsoin, että lähimmältä purkaamolta löytyisi startti hintaan 50e.
Muuten olisin heti hakemassa, mutta saa on tuon lompakko taipuu summaan vasta ensi viikon alussa...

Aina on rahat loppu, kun on jotain vikaa autossa...

Ei auta muuta kuin toivoa, että se on siellä vielä ensi viikollakin,
niin ei tarvitsisi postilla alkamaan tilailla.
EDIT. Kävin ajelemassa pidemmän reissun (noin 30 km) etuputken kiinnikkeen asentamisen jälkeen, ja on kyllä paljon mukavampi,
kun ei putki kolisi pohjaan missään vaiheessa. Loppu peleissä en odottanut, että se yksi kiinnike vaikuttaisi koko putkiston liikehdintään
noin paljoa, mutta näköjään vaikuttaa, ja sehän on pelkkää plussaa.

Nyt tässä viikonloppuna ajettelin kokeilla ehjätä vaihdelaatikosta "pakkokolmosen", eli 3. vaihteen lukituksen johdon
(todennäköisesti uusimalla johdon).
Samalla voisin laittaa vaihdekaavion taustavalon johdot kunnolla kolvaten, koska nyt siellä on abikot.
Yllättävän helposti ne polttimon johdot silloin melkein 2 vuotta sitten katkesivat polttimon vaihdon yhteydessä, vaikka varovasti teki.