Vielä kysyisin lastutuksesta. Olen kuullut että "uudempiin" malleihin ei kärsi tulpata egr venttiiliä, tietokone alkaa herjaamaan. Vai muuttaako lastutus ohjelmaa niin ettei herjaakkaan. Minkä hintaista on lastutus? Tehot kyllä riittää nytkin jos egr ongelma ei ole päällä. Miten lastutus vaikuttaa kulutukseen?
Tietokone herjaa tukkimisesta ellei ole lastutettu. Uusi softa siis estää herjat.
Asiasta on aika paljon infoa (hinta-arvioita jne.)
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=2059.0Sieltä EGR venttiilin kautta tulee siis likaista ilmaa (pakokaasuja, nokea yms.) jotka työnnetään imuilman mukana uudestaan moottoriin. EGR venttiilin jälkeen olevasta putkesta (ennen imusarjaa) näkee, mitä mössöä moottoriin työnnetään. Ei ole moottorin kannalta ihan tervettä hommaa.
Kulutus yleensä laskee lastuttamisen myötä, ellei uusia tehoja ulosmittaa päivittäin. Jos on hiukkasloukku ja tyhjää sen lastutuksen yhteydessä, niin kulutus voi laskea jopa litralla per 100km. Samalla pääsee eroon monista tulevaisuuden ongelmista. Lastutus ei vaikuta katsastuksesta läpipääsyyn.
Erinäiset halppis väliboksit kannattaa jättää väliin ja hoitaa homma jossain liikkeessä, esim. Debil on hyvässä maineessa pääkaupunkiseudulla.
Kun kerran saat käyttöösi lastutetun väännöt, ihmettelet miten pärjäsit vanhoilla etkä anna uusia pois
