Semmonen pistehiekkapuhallin, jossa suutin painetaan kiinni suosteiseen kohtaan on erittäin hyvä. Sen pystyy tekemään vaikka ilman suojavarusteita.
Kun vertaa siihen, millä oman amazonini puhallan, niin letkusta pitää kaksi käsin pitää kiinni, puolen metrin päästä kun puhaltaa, niin lähtee semmosta 10cm kaistaletta pois!
Hiekkapuhallus on käytännössä ainut tapa varmistaa, ettei jää ruostetta kitin alle.
Sitten laitetaan tina, sillai, että kittiä ei laiteta milliä enempää. Eli tinan päälle voi hionnan jälkeen laittaa kohteesta riippuen joko happopohja+hiontaväri tai pelkkä hiontaväri. Näitten päälle kitti, sitten hiontaväriä, hiontaa 120sellä -> 240lla -> 360llä ->600lla, sitten väri, ja lakka, maalitehtaan ohjeen mukaan. Tai jos on näitä nykyvärejä, jos ei tarvi lakkaa, niin sitten vaan semmonen.
Jos maalattavaa on enemmän, niin nurkat ensin maalataan, sen jälkeen vasta ohut ns. harso, sitten väriä, niin että melkeen kiiltää. Ei tule valumia, ja kun laittaa muutaman kerroksen ohuesti + viimenen sillai, että lähes kiiltää, niin kuivuessaan se tasoittuu. Kuukauden päästä otetaan hiontavahalla tasaiset pinnat ja käsin nurkat, ettei mene puhki.
Tämän jälkeen normaali vaha hierotaan kiillotuskoneella siihen, lopuksi vettä ja sitten pyöritetään koneella vähän aikaa pelkällä vedellä.
Annetaan kuivua.
Valmis.
Noin se tehdään.
