Proturbo  Autodiagnoosi

T5 pätkii satunnaisesti & vikavalo. P0090 & P0088 vikakoodit

  • 33 Vastauksia
  • 20776 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Poikarukka

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 254
  • www.vrcf.fi
Muutenkin tuo vian tulkinta on oma juttunsa. Onko oire viasta se koodi vai itse vika. Voiko aiheutua jostain muusta. Oikeilla vehkeillä ja ohjeistuksella voidaan tehdä vika seulontaa luomalla tilanteita. Olisiko kuitenkin paras viedä liikkeeseen. Nuilla tee-se-itse testereillä saa valon pois satunnaisilta häröiltä, mutta tosipaikan tullen on tuuria jos löytää vian sieltä minne näyttää.
Audi A5 , (ex. V50 1.6D DRIVe Classic, S40 2.0D)

Poissa kawa15

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 27
  • www.vrcf.fi
joo näin on, minun kuvaillut ongelmat ainakin poistui,hienoja nuo merkkiliikkeen ohjelmat, siinä se näytti että
paineet nousee hetkellisesti liian isoksi, ja vielä näytti mikä osa on viallinen ja missä se on, oli kylläkin osittain
piilevä vika, mutta silloin vika ilmeni kun tietokone oli n. 5 min.ollut päällä, llian helppoa asentajille
mutta ainahan se asikas maksaa.
s40t5 autom.vm -04

Poissa akema

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 209
  • www.vrcf.fi
Pitäis kysäistä Oulun Wetteriltä että mitä se VIDAlla luku maksais.
Jos se olis jotain 50 eur niin sehän on jo ~20% uuden PEM:n hinnasta.

Enivei, käytin PEM:n liittimet irti, suihkuttelin öljyt liittimiin ja takasin paikoilleen.
Johtosarja on numeroltaan 30724963 ja PEM 3076225
Käytin käynnissä ja 561 kPa näytti PCMSCAN bensanpaineeksi, pitää ettiskellä että mikä olis se normaalipaine.

Eikä ole pätkinyt muuten kertaakaan, vetää ja vetää niin pirusti.

Ja sitä vianetsintää tässä harjoitellaan nyt tämän kanssa. Täytyyhän näissä jotain logiikkaa olla.
Taustojahan mulla ei autopuolelta ole (tietotekniikasta kylläkin) muuta kuin se
että omat autot on korjattu itte aina ja Corveten sähköjärjestelmä & mottorinohjaus on aika
takaraivossa jo.
« Viimeksi muokattu: 14.08.2012, 19:41:57 kirjoittanut akema »
V50 T5 AWD A v.2005

Poissa akema

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 209
  • www.vrcf.fi
joo näin on, minun kuvaillut ongelmat ainakin poistui,hienoja nuo merkkiliikkeen ohjelmat, siinä se näytti että
paineet nousee hetkellisesti liian isoksi, ja vielä näytti mikä osa on viallinen ja missä se on, oli kylläkin osittain
piilevä vika, mutta silloin vika ilmeni kun tietokone oli n. 5 min.ollut päällä, llian helppoa asentajille
mutta ainahan se asikas maksaa.
<lainaus>
vaihtotöineen n. 300€
</lainaus>

Itse vaihdoin juurikin saman osan viime syksynä ja hintaa tuli vain osan verran 124,57 eur.
Vaihtotyöhön meni 10 minuuttia. Säästö 300 - 124,57 = 175,43 eur josta saa laskea ittelleen tuntipalkan.
Tottakai aikaa menee pähkäilyyn ja nettisurffaukseen mutta sehän on osa tätä vianetsinnän "viehätystä" :-)

Mutta joo, tutkimukset jatkuu ja viimeisenä oljenkortena on sitten Wetterin vikakoodinluku.
V50 T5 AWD A v.2005

Poissa akema

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 209
  • www.vrcf.fi
Eilisiltaisen vikakoodinollauksen jäliltä tänä aamuna töihin lähtiessä ei MIL-valoa ruudussa eikä syttynyt matkalla.
Lähdin työkeikalle, ei MIL-valoa.
Työkeikalta takaisinpäin, syttyi MIL-valo. En katsonut vielä onko samat koodit mutta eiköhän ne ole.

Semmonen jännä sattui aamulla alkukilometreillä että iso keltainen huutomerkki vilahteli mittaristossa ja tekstikenttään tuli jotain
mitä ei ehtinyt lukemaan kun vilahti niin nopeasti. Useamman kerran vilahteli ja sammui samantien.
Oikein kun tekstinäyttöä kyttäsin niin näin siinä lukevan "Polttimovika, perävaunu". Ei ollut kärryä perässä :-)
Mielestäni aika jännä 8-)
V50 T5 AWD A v.2005

Poissa Risto H

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 527
  • www.vrcf.fi
Nuo oireet saattavat tietysto liittyä toisiinsa. Jos joku auton takaosassa oleva johtosarja on vahingoittunut ja samassa nipussa menee sekä polttainepumpun säätöyksikön että peräkärryn liitännän piuhoja, näin saattaisi käydä. Onko autossasi peräkoukku?

Pitäisi katsoa auton kytkentäkaaviosta, onko em. skenaario ollenkaan mahdollinen vai onko kysymys kahdesta riippumattomasta oireesta.

Huono maadoitus voisi olla syypää myös. Polttoainepumpun ja sen ohjausyksikön maadoitus on pisteessä 31/116 joka on oikeassa A-pilarissa ylimpänä kolmesta siellä olevasta maadoituspisteestä. Samassa pisteessä on ovimodulin maadoitus joten jos etuoven lasinnostin tai keskuslukko tökkii, se viittaisi tähän. Peräkärryn liittimen maadoitus on ihan eri paikassa auton takaosassa joten se lamppuherja ei johdu ainakaan tästä.

Lisäys: Hmmm... Bensapumpulla on näköjään oma rele R15 2/23 CEM:in yhteydessä hanskalokeron alla. Kai tuokin kannattaisi tarkistaa.
« Viimeksi muokattu: 15.08.2012, 17:09:00 kirjoittanut Risto H »
Volvo V50 T5 M6 FWD Passion Red. Premium Audio, Dension Gateway, Climate pack, Nokian Z summers, Nokian R winters, BSR Stage 1, Digital boost gauge.

Poissa akema

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 209
  • www.vrcf.fi
Irrotettava vetokoukku löytyy.
Pitää käydä tarkistamassa takapenkin alta että tulinko eilen iltasella tönäisseeksi jonkun liitoksen löysälle.
...
Ei siellä vetokoukulle meneviä ole joten en ole tönäissyt mitään irti sieltä.
Olisko vähän kosteutta kertynyt jonnekkin tjms.

Ovimodulit toimivat hyvin ja kaikki pelaa.

« Viimeksi muokattu: 15.08.2012, 18:53:25 kirjoittanut akema »
V50 T5 AWD A v.2005

Poissa akema

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 209
  • www.vrcf.fi
Dodiin, auto pimeni töimatkalla rekan ohituksessa eli sammui kesken menon.
Olis voinu käydä pahasti mutta onneksi oli senverran vauhtia että sain rekan keulan edestä vedettyä penkalle ja pois tieltä.
Perässätulijoitakin oli. Kiitokset vaan sinne rekan kuskille jolla oli hoksottimet kohillaan,
vedin varmaan aikasta läheltä keulaa sinne penkalle, hätävilkut päällä.

Sattui vielä niin kivasti että kuvasin mittaristoa siinä samalla kun auto luuli
että kärry olis perässä. Vilkutteli polttimovikaa ruudussa ja ohitusvilkutuksen aikana vilkutti
myös peräkärryn vilkkuvaloa mittariston oikeassa laidassa.

Nooh, hengissä selvittiin. Maavialta / johtosarjavialta tuntuis tommonen eli pitäis löytää sähkökaaviot jostain.
--
EDIT: Rekka oli näköjään "Börjes Logistik & Spedition" eli naapurimaan rekkakuskille kiitokset.
Tuskin tätä palstaa lukee mutta kuitenkin.
« Viimeksi muokattu: 16.08.2012, 17:52:50 kirjoittanut akema »
V50 T5 AWD A v.2005

Poissa VäLKKy

  • Toiminnantarkastaja EVP
  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo+
  • *******
  • Viestejä: 7098
  • Kaikkee sitä...
...eli pitäis löytää sähkökaaviot jostain.

No mutta tuosta... ;)

http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=67.0
... --> S40 T4 -02 --> S40 T5 -04 --> Focus ST -07 --> S40 2.0D Powershift -10 --> BMW 330D M-Sport -10 --> Audi A4 3.0 TDI quattro S-line -11 --> Audi A6 3.0 TDI competition quattro -15 --> Audi A6 Avant 55 TFSI e quattro -21

Poissa akema

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 209
  • www.vrcf.fi
No siitäpä  :D
Kiitokset taasen.
V50 T5 AWD A v.2005

Poissa Risto H

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 527
  • www.vrcf.fi
Voihan se olla bensapumppukin jos pätkii niin autokin sammuu vai esiintyikö samalla muitakin sähköongelmiin viittaavia oireita? Niin juu, juurihan tuossa mainitsit että peräkärryn valot kummittelivat samalla... Seuraa kaaviota takaa eteenpäin ja tarkista meneekö peräkärryn liittimelle johdot samassa nipussa bensapumpulle/ohjausyksikölle menevien kanssa. Jos näin on niin johtosarjan ja sen liitosten tarkistus. Jos se johtosarja on vaikka lipsahtanut lattiamaton alla väärään kohtaan ja joku on päässyt hankaamaan tai liitin on löystynyt. Yleensä eristerikko käräyttelee sulakkeita tosin.

Maadoitusvika on todennäköinen jos on paljon epämääräisiä oireita. Siinä A-pilarissa on kolme maadoituspistettä vieri vieressä ja niissä kahdessa muussa on enemmän kamaa kuin siinä josta bensapumpun maadoitus lähtee. Jos CEM-modulin maa on löysällä niin auto sekoilee vuorenvarmasti.
Volvo V50 T5 M6 FWD Passion Red. Premium Audio, Dension Gateway, Climate pack, Nokian Z summers, Nokian R winters, BSR Stage 1, Digital boost gauge.

Poissa akema

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 209
  • www.vrcf.fi
Tehdyt tsekkaukset:
- 31/116 maapiste, OK
- Fuse 74 4/83 Fuel Pump Control module, OK
- R15 Fuel pump relay, OK
- PEM-piuhat, jännitettä tulee sisään ja lähtee testilampun mukaan uloskin pumppua kohti, samoin johtosarjan maa OK

Seuraavaksi pitää löytää se polttoainepumppu ja mitata sieltä piuhoista että tuleeko mitä pitääkin.

Tällä hetkellä pitäisin tota peräkärryjuttua erillisenä vikana, ei mielestäni enää liity tähän bensapumppuvikaan.
« Viimeksi muokattu: 18.08.2012, 14:01:48 kirjoittanut akema »
V50 T5 AWD A v.2005

Poissa akema

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 209
  • www.vrcf.fi
Yhden piuhavian jo löysinkin, siellä vänkärin takarenkaan etupuolella on paikka jossa PEM-on alunperin ollut ja sitämyöten PEM:n liitinkin.
Ko. liittimessä on liitin joka kääntää 2 johtoa takaisin siihen johtosettiin, musta ja oranssimusta.
Oranssimusta oli hinkkautunut runkoa vasten niin että sisukset näkyi ja jälkeä oli myös mustassa johdossa.
Otin pätkät poies, tinalla kiinni ja kutistesukkaa päälle.

PEM-johtojen mittaus menikin uusiksi. Johtosarjoissa näkyy johtojen värit vaihtuvan ja nuo sähkökuvat kuvaa varmastikin tilannetta ennen PEM-mokkulan siirtoa tankin vierestä penkin alle.
Mittailin nyt suoraan PEM:ltä lähteviä GN-OG (vihreä-oranssi) ja BK-RD (musta-punainen) johtoja digitaalisella yleismittarilla.
Kun työnsi avaimen lukkoon, johdoissa vilahti 12V joka katosi samantien.
PWM-jännitettä tuolta ilmeisesti pitäis tulla joten en tiedä onko tämä mittausmetodi ihan validi.
Pumpulle menevästä setistä samoihin johtoihin (GN-WH & WH-BK) testaamalla ohmipuolella näkyy vastusta jonkin verran.
V50 T5 AWD A v.2005

Poissa akema

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 209
  • www.vrcf.fi
V50 T5 AWD A v.2005

Poissa akema

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 209
  • www.vrcf.fi
Loppukaneetin aika. Vika tuli kuntoon PEM:n vaihdolla eli olin oikeassa vikapaikasta.
Toimivalla PEM:lla tyhjäkäynnin polttoainepaine 294 kPa.
Oulun Wetteriltä hain ja hintaa 267,15 eur.
Paketin numero 31261312, paketissa piuhasetti 30724963 & PEM 30769225
Mukana myös se entisen PEM:n sijoituspaikan "jumpperipistoke" jonka mainitsin tinailemalla korjanneeni.
Laitan ton uuden pistokkeen sinne paikoilleen.

Auto vielä kasaan ja se on siinä!
Case closed (for now).
V50 T5 AWD A v.2005

 

Kulkukoira  Proturbo