Mulla hyppäsi kans D24 ysistä muutaman kerran hihna irti ja siinä näki selvästi että pumppu oli aika kierossa, laitoin vaan silmällä sen suoraan ja nyt on pysynyt. Voisko hihnapyörä olla kulunu jotenkin että aiheuttaa tuon ilmiön
Oli muuten mielenkiintoinen tilanne kun mutkassa 100km/h hävis tehostin keskenkaiken 
No tuosta remmilinjan suoruudesta sen itsekin arvelin johtuvan, mutta tosiaan jurvassa vertailin muiden remmilinjoihin ja totesin että muilla oli vielä paljon kierommassa tuo linja. Tosin itsellä käy välillä huippukierrokset oman kiekkamittarin mukaan liki kuudessa tonnissa että liekö sillä sitten vaikutusta.
Tehostimen pumpun vaihdoin jo toiseen hihnapyörineen, eikä ollut vaikutusta. Kampuran hihnapyörä ei näytä silmämääräisesti kuluneelta, eikä eroa muista vastaavista, ainakaan silmämääräisesti.
Joo, tuo on aika mielenkiintosta, on myös huomattu

Itsellä lähti kerran soratiellä sladissa noin satasen vauhdista, oli myös aika mielenkiintosta.....

Mulla kävi samanlailla kun ostin aikanaan 740 d24seen uuden remmin ja muistaakseni se uus remmi oli niin kierollaan siinä paketissaan ettei pysyny sitten millään paikallaan, ku kiskas koneen hyrskyttämään nii hihna lenti skutsin v*ttuun, pistin vanhan remmin paikalleen ja hyvin pysy. Palautin uuden ja sanoin kauppiaalle että reklamaation paikka kun hihnoja pakkaavat näihin pahvikuoriin...
Noin on olleet sivusuunnassa yleensä aika suoran näköisiä, tiedä sitten. Mutta luulisi että jos se ensimmäisen 100km siinä pysyy, niin oppii uuteen muotoon kyllä, ainakin lämmittyään ensimmäisen kerran. Mistähän noita vanhoja remmejä löytäisi, niin voisi sitäkin kokeilla

http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=210.405
sivu 28 selaa tuota vähä alaspäin. en tiedä sitten onko tuossa d24:ssa tuommoista puslaa
Tää oli myös hyvä pointti. Kyllähän siellä ne kumipuslat on, siinä saranapultissa. Puslat näyttivät ja tuntuivat sen verran jämäköiltä mitä kuuluukin ja valkkasin neljästä puslasta parhaat tuohon. Mutta jos ei se nyt ala pysyä niin taidan myös kokeilla jotain kovempaa materiaalia sinne, esim alumiinia.
Yhden asian tuossa myös huomasin, nimittäin sen että ilmastoinnin letku oli kiinnikkeestään irti ja siinä oli mustia jälkiä kontaktista tehostimen remmin kanssa. Tosin tuostakaan ei tiedä onko se syy vai seuraus. Eli onko remmi osunut siihen irrotessaan vai letku osunut ensin remmiin ja sysännyt sen pois paikaltaan. Köytin tuon nyt kiinni niin ettei pääse ainakaan enää osumaan, kun en muutakaan keksinyt. Toivotaan parasta ja kiitos jokatapauksessa tähänastisista vinkeistä.