Joo kukahan ne arkadianmäen Ituhippifillaristikommunistit sais joskus, mieluummin piakkoin, heräämään näihin autoilijoiden yrittämiin ympäritötekoihin 
Arkadianmäeltä ei autoilijoille tule ymmärrystä, tästä on seitsemän vuosikymmenen historia. Huolestuttavampaa on säädäntää ohjailevien taustayhteisöjen "asiantuntijoiden" toiminta. Toisia ohjaa vahva aate, loppuilla on oma lehmä ojassa tavalla tai toisella. Äskettäin Satu Hassi kirjoitti kolumnissaan, että aikoinaan Liikennevaliokunnassa hänelle kerrottiin Suomen olevan saari, ja tätä hän ei halua vieläkään uskoa (ja naisella dippa-inssin paperit

). Pitäisiköhän AKT:n sulkea satamat pariksi kuukaudeksi, niin ehkä Satukin ymmärtäisi, mitä tarkoitettiin.
E85 nyt ei ole varsinaisesti mikään ympäristöteko, vaikka näin on annettu ymmärtää. Uusia etanoliautoja ei ole tarjolla, koska ne eivät täyttäisi tämän päivän määräyksiä. Meilläkin muutoksiin kannustetaan ennen 2007 valmistettuihin autoihin. Ajossa Co
2 päästöt ovat bensiiniä pienemmät, mutta käymisprosessissa tuotetaan hiilidioksidia runsaasti. Prosessilaitoksessa se toki voidaan ottaa talteen, mutta ainetta ei voi hävittää, vain olomuotoa muuttaa.
Biokaasu on ympäristöteko, jos se otetaan "pakollisista" lähteistä, esimekiksi karjan lannasta ja pieruista. Meillä soista ja järvistä vapautuu runsaasti metaania, mutta sen kerääminen on eri juttu. Kun suurten taajamien cityihminen tunkee salaatin jämänsä ja purnukkansa lajittelematta sekajätteeseen ja tästä mätänevästä, märästä puurosta yritetään päästä eroon polttamalla pitkän kuljetusketjun jälkeen, ollaan kaukana ekologisuudesta.
En ole kuullut, että Porvoon tai Naantalin jalostamoa oltaisiin vielä hetkeen ajamassa alas. Maailmanlaajuisestikin öljyteollisuus porskuttaa ja työllistää. Tislaus- ja jalostustekniikka on kehittynyt, mutta edelleenkin raakaöljystä saadaan eri jakeita; niin bitumia kuin bensiiniäkin. Kotimainen kulutus on niin pientä, että esimerkiksi 100LL on lähes kadonnut markkinoilta.
No, monet ovat uskossaan onnellisia.