Heitetty 600km testilenkki ja konekkin pelasi hienosti. Ei ropissut kertaakaan eikä muitakaan oireita ollut lukuunottamatta lievää nyppimistä kevyesti kuorman lisääntyessä ahtojen puolelle stoikassa.
Tuo nykimiseen ei syttyennakolla ollut mitään vaikutusta, vaikka sen veivasi mihin tahansa.
Täytyy tehdä samat muutokset tuohon omaan katiskaan kuin toiseenkin wiinämäenmiehen mobiiliin tuli tehtyä, eli lambda treshold karttaan ja kaivella sinne sopivat arvot, sillä nykyiset aiheuttavat jyrkissä ylämäissä sitä nykimistä ahtojen puolella, vaikkei ajotilannetta kiihdytyseksi voi suoranaisesti sanoa.
Keskikulutus oli reipashenkisellä matkanopeudella toistasataa ohitusta suorittaen "mahtavat" 14,7L/100km. Bensalla tuo tekisi 10,7L/100km, jonka olen onnistunut ainoastaan kerran ajamaan omallani ja silloinkin se tehtiin yöllä ilman yhtään varsinaista ohitusta. Tavallisesti bensalla ei päässyt maantiellä alle 12L/100km edes yrittämällä ja kaupungissa alle 15L kulutus bensalla oli tekemätön paikka.
Kaupunkikulutus nykyisillä säädöillä on 16,1L/100km (11,7L bensaa) ja ajotapani ei ole kyllä mikään itu-hippeily ihme!

Kaipa ne säädöt alkavat pikku-hiljaa olla siellä päin....
