nyt se kytkimen kiusallinen irroitus vaiva saatiin pois.
jäykkä putki, uudet pääsylinterin tiivisteet ja 8mm pidempi haarukan tappi auttoi siihen että irrottaa. just pahimmoilleen pohjas työsylinteri ennenku irroitti ja tuntui niinku poljin ois menny lattiaan mutta se pohjas. pidempi tappi nii liike kasvoi muutaman millin ja alkoi irrottaan.
noh lähettiin kokeileen.
aluksi ajettiin tosi rauhallisesti kujan sora pätkä ja sitte asfaltille joka oli märkä.
aiemmin tutksi tulleet jurinat ja tärinät muistutti siitä että ei tämä vielä valmis ole.
sievästi moottoria lämmitellen mentiin noin 5km ja pikkusen piti härnätä ja todeta kytkin edelleen luistavaksi

käännyttiin taas soratielle ajatuksena lämmittää moottori rauhassa ja kokeilla jotain kivaa.
noh aloin kääntään autoa ympäri nii yhtäkkiä takana jotenki muljusi ja otin vauhdin pois lähes kokonaan. sitten noin kävely vauhdissa muljahti isosti ja kuskin taka nurkka tipahti alaspäin ja alkoi kuuluun jumalatton kahina ja raapiminen, auto seis ja tutkimaan.
taka rengas oli ihme asennossa kaaren sisässä ja ekana tuli mieleen että kemppi perän takia menny vetari poikki ja rengas on napoineen irronnut, mutta samaa vauhtia huomasi jarrulevyn olevan vannetta vasten eikä ollu ensimmäistäkään pyörän mutteria paikallaan.
kaks mutteria löytyi 50m matkan päästä.
puhelu tyttökaverille ja apu lähti tulemaan. matkalla hän haki tallista tunkkia ja avaimia että saadaan rengas takas kiinni.
samalla ootellessa säädettiin ajovalot.
ja muistettiin että hanskalokerossa on jotku lukkomutterit ja niillä saadaan rengas kunnolla kiinni nii ei tarvi kahdella mutterilla ajaa takas talliin.
homma toimi niinku elokuvissa ja päästiin matkaan taas.
nyt oli moottori kunnolla lämmin ja uskalsi kokeilla pikkusen vetää sutia.
kakkosella pyörii tyhjää ilman mitään ongelmaa, kasia ja markkaa hymy pyllyssä muutama kerta ja sitte kiihdytteleen.
aika hyvin vitutti tuo kytkin kun se ei vaan pidä vaikka kohta kuukausi viisasteltu ristiin ja rastiin...
noh unohdettiin se ja pidettiin lystiä burniksen merkeissä.
takas samaan paikkaan missä sopi pyöritteleen ja kolomosta pirttiin ja auto pyöriin.
ei yhtään ahista kolomosella markan pyöritys mutta yhtäkkiä sammu koko laitos ja öljynpaine valo sytty ja summeri huusi ja samalla vitutus kasvoi elämää suuremmaksi.
starttia vaan ja moottori lähti normaalia pidemmällä startilla käyntiin.
öljynpaine valo ja summeri ei huutanut ja lämmöt oli normaalissa asemissa. no ei se ota jos ei annakkaan kun kaikki kuulostaa olevan niinku aiemmin nii ei muutaku taas ratas pyöriin kolomosella.
pari kasia pyöräytti niin teki saman. kolmannen kerran tein saman ja samallain sammu.
viaksi arvelen liian pienet polttoaine linjat ja likainen suodatin.
noh jatkettiin hauskaa kakkosella jarruavasten burniksella. siinä kivassa nousi aavistuksen lämmöt ja aloin epäileen toimiiko flektit ja ajelin auton takas talliin.
lähtiessä testasin flektit ja ne toimi niinku piti(lämpökytkimellä ja pakko asennolla) mutta takas tullessa ei pyörinyt kumpikaan. sulake oi palanut.
loppu matkassa ei enää täristänyt nii paljoa kuin lähtiessä. tais tarvia vaan vähä löylyä että loppuu tärinät.
moottori pelas hyvin eikä mitään kovin kallista särkynyt. vanteeseen tuli naarmut ja yks sulake paloi.
aika vähällä pääsi

nyt kun siellä nyt tuntuu olevan kohtuudella sitä mistä puhutaan nii ois kiva saada se renkaalle asti
