Tuo ongelman kuvaus ei ihan auennut minulle, mutta jos ymmärsin oikein: jarruja pokiessa perä menee lukkoon.
Oliskohan niin, että ABS-anturit ovat kunnossa, mutta siellä taka-aksellilla olevassa ABS-kehässä, joka antaa sille lukkoon menevälle pyörän anturille impulssin, on jotain häikkää.
Itse nostaisin pyörän ylös ja pyörittelemällä takistaisin, ettei kehässä ole vaurioita tai mitään ylimääräistä, joka sotkee ABS:ia siinä ko. pyörässä.
Nuo juottoviat olen itsekin korjaillut, mutta niiden ongelmat ovat aina olleet sellaisia, että ABS valo palaa koko ajan, eikä ABS toimi.
Mutta tuohon olen törmännyt Golfissa, että ABS-kehän väleihin oli ahtautunut jotain sähköä johtavaa, ja se aiheutti sen, että valo ei palanut, mutta jarrua koskiessa löi takapyörän lukkoon ja ABS alkoi täristää heti jarrutettaessa. Homma hoitui kehän puhdistuksella - siellä oli ylimääräisiä kiinteitä, aivan kuin nastan kappaleita.