Onhan se vähän niin kuin kumipallon päällä istuisi mutta ei ollenkaan vanhojen Citroenien tasolla. Huonoilla teillä en sen ihmeellisempi matkustaa kuin S80:llä.
Vanhoihin Citroeneihin en ota kantaa, kun sellaisista ei mitään tietoa, mutta XC60/S80/V70:iin verrattuna Citroen C5:sen (vm. 2011) (tätä C6:sta en ole vielä samoissa olosuhteissa ajanut) jousitus on kyllä aika omaa luokkaansa juurikin tuolla huonolla tiellä.
Toki en tiedä mitä ihmeitä V8:n säädettävä alusta tekee autolle, mutta ihan perusalustalla olevalla S80 D5 2009:llä on tullut jonkin verran ajettua, ja hyvällä tiellä noilla ei juuri huomaa eroa, kummassakin on erittäin mukavuuspainotteinen pehmeä alusta, mitä nyt Sitikka keinuu vähän enemmän, mutta kun mentiin kelirikkoiselle hiekkatielle, niin Sitikka jatkoi suht eleetöntä kulkuaan ja mitä nopeammin ajaa, sitä vähemmän kuopat tuntuu. Sama pätkä tuli sitten ajettua seuraavana päivänä Volvolla, niin tuntui lähinnä siltä, että nyt ei ajeta samalla tiellä, ja alkoi käymään sen verran auton alustaa sääliksi, että oli pakko laskea nopeutta ja sama efekti vielä huomattavasti äänekkäämpänä päivää myöhemmin XC60:llä, ja sitten mökiltä lähtiessä taas Sitikalla sama pätkä ilman mitään ongelmia. Juuri tuollaisella alustalla se on melkoinen taikamatto.
Ainut missä Sitikka alkaa pikkuhiljaa antautumaan on syvät ja pitkät nimismiehenkiharat, ei ilmeisesti jaksa pumpata jousiin lisää painetta niin nopealla tahdilla ja alusta alkaa muuttumaan suht kovaksi. Tähän liittyen myöskään poikittaiset saumat kaupungissa eivät ylity aivan niin nätisti kuin voisi kuvitella, muuten kyllä aika mahtava alusta ja täydellinen omaan makuuni.
__
Ja mitä noihin huoltokuluihin ja kestävyyteen tulee, niin tästä saa hajota vaikka moottori, sillä tässä viimeisen vuoden aikana olen tutustunut n. 4000e edestä GM-laatuun tältä vuosikymmeneltä ja olen täysin vakuuttunut, että ainakaan siitä huonommaksi ei voi mennä: imusarjan tiivisteet vuotaneet jäähdytysnesteet pihalle(onneksi ei sentään koneeseen), turbon putki halki, turbon tiiviste falskaa, EGR:n tiiviste falskaa, alhainen öljynpaine-ilmoitus käynnistyksessä, kun öljypumpun imuputken tiiviste falskaa, sisälämppärin tuuletin kärähti, vaihteisto on varsinkin talvella niin jäykkä, että saa naama punasena survoa vaihdetta päälle, penkinlämmittimen kummatkin elementit hajosi, takajarruvalon ledit pimeni osittain, 100tkm ajetussa autossa laturin hihna pitää hirveää möykkää ja vesipumpun laakeri raapii viimeisiään, virtalukko ilmoittelee jostain haamuvioista aina silloin tällöin ja mitä noita nyt on tähän 15tkm matkalle mahtunut. Onnea vaan Opel Insignian/Saab 9-5:sen omistajille
Mutta kun katsoo kavereiden taistelua noiden saksalaisten premiumien kanssa, niin onhan sitä itse selvinnyt puolella siitä, mitä varsinainen Premium-maksaa:
BMW 116i -08 kone vaihtoon, hinta-arvio 7000-8000e, lopulta maahantuoja maksoi uuden koneen vähäisten ajokilsojen, omistus- ja huoltohistorian perusteella(1. omistaja liikkeen jälkeen, täysi merkkihuoltokirja), vaikka 6v vanha auto oli. Maku meni Bemarista, joten osti uuden Alfa Giulietan, jossa -25 pakkasilla akku tyhjeni, muuten täysin ongelmatonta ajoa.
BMW 520d -09, ketju kilahti vähän ennen 200tkm, huollon arvio "vähintään 8000e", nyt hankki 5000 eurolla koneen Saksasta ja huoltoliikkeen mukaan on kuulemma viallinen kone, ei kannata laittaa kiinni. Toista kuukautta auto telakalla, kun Saksan osapuoli ei ole ollut hirveän halukas asiaa selvittämään..
Audi A4 -08 rakennettiin 50tkm sitten kone uusiksi (4000e++), kun öljyä kului saman verran kuin bensaa (2.0TFSI) ja nyt sitten 190tkm kohdilla ketju petti ja ei viitsinyt enää korjauttaa vaan myi vikoineen korjattavaksi parilla tonnilla ja osti tilalle 330d xdriven vm. 2014.
Joten ei tää ranskalaisella autolla paljon pahempaa voi olla

Ja huonon karman maksimoimiseksi vaihdettiin myös emännän Saab 9-3 farkku -07 -> Renault Grand Scenic 1.6Dci -12. Tuplasti siis ranskalaisia pihassa tällä hetkellä

Meneepähän ainakin Emmaljungat kyytiin ongelmitta