Silloin nuo sumarit kieltämättä vähän häiritsevät, kun tienpinta on tasaisen märkä, muttei kuitenkaan rankkasadetta, sumua tms. joka puoltaisi ylimääräisten valojen käyttöä.
Niin rankkaa vesisadetta ei kyllä ole koskaan tullut vastaan, että sumarit olisi ollut tarpeen. Jos autossa on edes normitasoiset ajovalot, etusumarit ovat Suomen oloissa täysin turhat. Ne ovat tarpeen vain hernerokkasumussa (tai lumipyryssä), jossa näkyvyys on niin huono, että lähivalot on tiputettava pois ja ajettava pelkästään sumareilla. Kantaman vuoksi ajonopeus on silloin tietenkin luokkaa 30 km/h. Etelämpänä Euroopassa olen tuollaisissa oloissa pari kertaa liikkunut. Suomessa en koskaan, jos ei jotain ihan paikallista tyyliin 100m pätkää peltoaukean reunassa tms. lasketa. Onhan sumareilla Suomen sepelisateessa toki tehtävä, katsastajille ja korjaamoille/varaosatiskeille työllistävä vaikutus. Ja ilmeisesti ne koetaan muuallakin yhtä tarpeellisiksi, kun ovat uusissa automalleissa katoava luonnonvara.
Käytännössä koskaan sumarit ei näkyvyyttä paranna - lähes järjestäen päinvastoin. Kadunkulmissa käännellessä niistä on huonosti valaistuissa paikoissa vähän apua, mutta paljon paremmin tuonkin tarkoituksen ajaa jatkuvasti yleistyvät kääntymisvalot. Jos maantiellä suomalaisessa normisateessa kokee sumarien parantavan näkyvyyttä, kannattaa fiksata ajovalot kuntoon, tai tarkistuttaa näkökyky. Tai sitten vaan katsoa vähän pidemmälle kuin 10 m päähän, niin valaistuu muutenkin.
Nauratti viikonloppuna, kun esittelin lapsille sumareita (muuta käyttöä niille olekaan ollut

). Kolme kertaa sain räpsytellä niitä päälle, että edes huomasivat mitään, kun kaukovaloilla maantietä ajeltiin. Tuollaiset hiukan vajaa puolitoistametriset ei tahdo edes nähdä kojelaudan yli niin lähelle, että normitehoisten sumarien valaisun näkisivät. Ooon tosi hyödylliset killuttimet keulalla.