Autoracing  KL-varaosat

2-satkun käsijarruvaijeri amukkaan! apuva !

  • 2 Vastauksia
  • 2036 Lukukerrat

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

Poissa luchadore

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 2452
2-satkun käsijarruvaijeri amukkaan! apuva !
« : 13.08.2014, 19:05:21 »
Eli amazoniin on tulossa 2-satkun akseli, jossa on amazonin korvakkeet hitsattu. Käsijarrukahva ja vaijerit tulee myös 2-satkusta.

Miten tuon saa toteutettua järkevästi modaamatta vaijeria ?

Amazonin alatukivarsien korvakkeita on ilmeisesti pakko leikellä, että saa tehtyä jotain samansuuntaista kun 2-satkussa on alkuperäisesti. Se semmonen muoviputki vaijerin suojana, ja vaijerikuoren pää on sinä alatukivarren korvakkeessa kiinni.

Toinen vaihtoehto olisi pistää vaijeri kahvan päästä poikki, niin saisin akselinpään tehtyä hyvin, mutta onko sellaisia vaijerin päähän tulevia lukkoja joihin voi luottaa tarpeeksi ? Ja mieluiten haluaisin muutenkin että vaijeri pysyiai koskemattomana.

Asia on melko kiireinen ! Olen erittäin kiitollinen kaikista vastauksista ja vinkeistä/kuvista tms  :hello:

« Viimeksi muokattu: 14.08.2014, 00:35:15 kirjoittanut luchadore »
Amazon '69
Volvo S40 '98
-Rock'n'Roll-

Poissa Automasentaja

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 426
Vs: 2-satkun käsijarruvaijeri amukkaan! apuva !
« Vastaus #1 : 13.08.2014, 20:48:49 »
Varmaan tätä lukevat olisivat myös kiitollisia kuvista että tietäisivät paremmin minkälainen onkelma siellä päässä on.

Jos vaikka sahaa akselin pään irti ja pyöräyttää laipan 180 astetta ja hitsaa takasin kii niin sitten käsijarruvaijeri voisi mennä lähes täydellisesti ilman muokkauksia. Mutta sitten pitäs keksiä miten käyttöjarru saadaan toimimaan normaalisti. :) Vaijereita pätkimään vaan, kyllä ne pysyy kun laittaa kaksi vaijerilukkoa. Käsijarrun puoleiseen päähän voisi laittaa 90 mutkalla olevan putken pätkän ja sitten vaijeri menisi siitä varmaan tarpeeksi hyvin, ongelmaksi voi muodostua se ettei jarru ehkä palauta kunnolla ja on vitusta säätää niinkuin meidän 240 käsijarru patentti jossa tosin on muokattu vain vivun puoleista päätä.

Hydraulinen käsijarru olisi varmaan paras ratkasu jos sellaisen sais laittaa katuautoon.
« Viimeksi muokattu: 13.08.2014, 20:50:35 kirjoittanut Automasentaja »

Poissa luchadore

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 2452
Vs: 2-satkun käsijarruvaijeri amukkaan! apuva !
« Vastaus #2 : 14.08.2014, 00:37:02 »
Tuli vuosisadan idea, joka voisi toimia:



Tommonen holkki käsijarruvaijerin kuoren jatkoksi kabiiniin. Siirretään "ongelma" tavallaan tuonne sisätilaan.

Amazon '69
Volvo S40 '98
-Rock'n'Roll-

 

Futurez  Kulkukoira