Hyvä huomio. Unohdin mainita että etupäähän vaihdettiin levyt ja palat maaliskuussa. Onko muuten palojen ja levyjen vaihdon yhteydessä yleensäkään tarpeellista lisätä nestettä ?? Voisko vaje johtua tuosta, koska mielestäni aiemmin nestettä on ollut säiliössä ylärajoilla asti.
Niin siis selvyyden vuoksi huollossa vaihdettiin osat, eli en tiedä ovatko lisänneet nestettä.
edit.... Itse asiassa jos kuluneet palat vaikuttaa nesteen kulutukseen, niin nyt kannattais varmaankin pistää säiliö täyteen kun jarruosat on vaihdettu. 
Kun jarrulevyt ja palat kuluu, on jarrusatulan mäntä pidemmällä sylinteristä, jolloin männän taakse mahtuu enemmän nestettä, tämä näkyy sitten siellä säiliössä laskeneena pintana.
Oletataan tilanne, että joka nurkassa on uudet levyt ja palat ja jarrunestetaso maksimissa. Nyt kun levyt ja palat alkaa kulua, alkaa se nestepinta laskea, kun sieltä otetaan sitä nestettä sinne järjestelmään täyttämään jarrusylinterit.
Kun kuluneet palat ja levyt vaihdetaan lopulta uusiin, painetaan ne jarrusatulan männät sisään ja näinollen sinne sylinteriin ei mahdu nestettä niin paljon, kuin kuluneilla paloilla ja levyillä, neste palaa säiliöön.
Todennäköisesti menee jopa karvan yli maximin nyt, kun neste kerää kosteutta ja se kosteus (vesi) lisää sitä nestemäärää oman tilavuutensa verran.
Heh, joo, tuli selitettyä, niinkuin yrittäisi selittää jollekkin paukapäälle, mutta ompahan selitettynä
