Morjesta vaan
Tuli vaihdettua Nipponilaisesta riisikiposta autoon (nyt on siis auto), eli tuollainen täysnahkasisustainen metallinmusta V70 T5 nököttää pihalla kun hyvään hintaan sai. Problematiikkaa on kuitenkin aiheuttanut pienet puutteet varusteissa, eli vakionopeudensäädin ei toimi, TRACSia ei juurikaan huomaa (rengas savuaa, oli TRACS päällä tahi ei), ABS:ää en ole saanut vielä potkimaan tuntuvasti takaisin (liian hyvä pito vaiko liian löysät jarrutukset?).
Vakkarista; edellinen omistaja sanoi että kolme viikkoa aikaisemmin vakkari lopetti toimintansa siten, että välillä toimi, välillä ei, kunnes lakkasi toimimasta kokonaan. Autoon on vaihdettu ABS-boksi vuosi tai pari sitten, todistus vaihdosta on hanskalokerossa mutten muista tarkkaa päiväystä. Kuitenkin siten että vakkari oli toiminut vielä tuonkin jälkeen.
TRACS; olen kuullut ettei tuota ominaisuutta juurikaan huomaa, ja ei sitä kyllä todentotta huomaa yhtään. Kun kone alkaa kiertämään kolmosella 3000 kierroksen päältä liukkaasti, niin rengas sutii TRACSeilla tai ilman. Onko normaalia?
ABS; testasin juuri kotiin tullessa sateen keskellä asvaltilla, jarru niin pohjaan kuin saa. Tulos; renkaat menee lukkoon eikä ABS siis ota. ABS-valo ei kuitenkaan pala, missään vaiheessa. Mitä ihmettä?
Muita ominaisuuksia: kaukosäädin ottaa vaan ja ainoastaan ihan auton vierestä, ja napilla avattaessa on tehnyt kymmenisen kertaa sitä että oikean takaoven lukko ei auennut. Fiksejä näihin? Hauskaa muuten sinänsä ettei -97 Volvossa ole varsinaista tuulilasinpyyhkimien nopeudensäätöä joka löytyy jopa tuotakin parikymmentä vuotta vanhemmista koslista, mm. aiemmasta riisikupistani. Kaikkea ei kait voi saadakaan, vai onnistuisiko tuohon helposti sellaisen rakentaminen?