Nyt on Volvolla sen verran outoa käytöstä, että pitää kysyä viisaampien neuvoja.

Autona on -90 740 B230F Automaatti. Kilometrejä kertynyt sen vajaan 300tkm.
Tarina alkaa parin viikon takaa jolloin auto päätti pysätä kotipihaan. Se hinattiin siitä korjaamolle ja paikallistivat vian hapettuneiseen bensapumpun johtoihin. Korjaamoreissun jälkeen auto lähti moitteetta käymään ja toimi n. viikon kunnes pysähtyi kaupan pihaan.
Tarkistin kaupan pihassa, että kipinä tulee, liikuttelin bensapumpun johtoja ja kopistelin pumppua tuloksetta. Kaverin kanssa hinattiin auto hallille ja pihassa avaimesta kääntäen auto päättikin lähteä käymään.
Sen jälkeen olen ajanut autolla viikon, eikä ole mitään ongelmia ollut kunnes tänään se päätti sammua ajosta risteykseen ja sama homma. Ei käymään vaikka mitä teki. Kaveri tuli taas hinaamaan ja vietiin auto hallille ja päätettiin alkaa paikallistamaan vikaa.
Bensapumpun rele vaihdettu, eikä vaikutusta. Nyppäsin tänään pumpulta johdot irti, eikä sinne tule virtaa. Vedin erilliset johdot pumpulta akulle testakseni sen toimivuuden ja kunnossa on. Kävin kaikki mahdolliset liittimet ja maadoitukset konehuoneesta läpi. Samaten apparin puolen jalkatilasta ecun takaa ne maadoitukset. Myös sulakeboxin kaikki johdot tarkistin, että on kiinni.
Pumpulta kadonnut virta täysin. Yritin myös lukea vikakoodeja sillä boxilla, mikä löytyy kuljettajan iskaritolpasta, mutta en saanut sitä edes toimimaan. Punainen valo palaa nappia painaessa, mutta ei lähde edes vilkuttamaan.
Ihmetyttää myös se, että tässä autossa ei koskaan ole kuulunut sitä "esipaineistuksen" ääntä, kun kääntää virrat päälle. Auto on silti aina toiminut moitteetta. Myöskään releen naksumisia en ole koskaan kuullut.
Onko tuolla tankin päässä jotain maadoituksia / liitoksia jotka on syytä tarkastaa ja millä voisi olla tälläisiä vaikutuksia?
Tässä oli tarinaa kerrakseen, toivottavasti teillä on ideoita, että saadaan Volvo takaisin liikenteeseen.
