Siirretään tämä museossa aloitettu käyttis prokkis myös tänne. Edellisen 740 TIC:n jälkeen piti saada uusi harrastekäyttis. Eli tarkoitus on pitää kiesi päivittäisessä työmatka käytössä, mutta muutella sitä toimivammaksi ja ennen kaikkea hauskemmaksi !
Kuva viime syksyltä (2010):
Ja kevät 2011 -look
Speksit ostohetkellä keväällä 2010:- Volvo 940 sedan vm. -95, B230FK + M90
- Mittarissa oli ostohetkellä "vasta" 370 tkm
- Helmoja ja spoileria lukuunottamatta voisi sanoa että orkkis. Kylmäkonetta tai muita sähköhömpötyksiä ei ole, ja toisaalta hyvä niin. Kaikki läsnä olevat varusteet toimii moitteetta.
- Täydellinen huoltokirja, ja vähän vielä ylimääräisiäkin herkistyksiä. Kaikista toimista kirjanpito !
- Parit hyvät renkaat aluilla, ja vetokoukku
Ja mitä sitten on jo tehty:- Normaalit öljyt, tulpat, suodattimet yms. nesteet vaihtui sekä muita pienempiä huoltotöitä + audiolaitteiston päivitys
- Alusta oli melko ”komfort”, joten iskarit / jouset meni ensimmäiseksi vaihtoon. Bilstein kaasut ja Lesjöfors jouset joka nurkkaan. Perä painui näillä romuilla niin alas, että vaihdoin vakijouset taakse takaisin. Nyt on hyvä asento ja ajotuntuma !
- Putkiston tein alusta loppuun 2,5” rännillä, katti unohtui siinä samassa tallin hyllylle…
- Ilmansuodatin kotelosta kaikki reiät auki ja vaahtokumi vaimennin olan yli
- Sitten tehoa. Göranilta Ecomax lastu ja G-valve kotimaasta. Samalla AutoGaugen aina yhtä luotettava ahtopaine mittari kiinni. Paineita hiljalleen ylöspäin, kunnes tikkaus alkoi. EZK:hon lastu Landiasta ja johan kestää nostaa 1,3:een 95E:llä, 98:lla jopa hieman yli tuon.
- Paineiden noston jälkeen alkoi by-pass venttiili vuotamaan. Purku ja jousen kiristys helpotti. Dumppiakin kokeiltiin lähinnä testimielessä. Ei toimi LH-Jetin kanssa !
- Pitovaikeudet alkoi häiritsemään, joten jälleen Landiasta kimppatilauksena Aussie Lockeria tilaamaan. Tämä saatiin vihdoin asennettua ja toimimaan ennen talven tuloa
- Alkutalvesta alkoi pyyhkijämekanismi takkuilemaan. Uusi (vähemmän käytetty) mekanismi hankittu ja vaihdettu. Toimii !
- Vesipumppu vaihtui tarvikkeeksi kun vanha alkoi ääntämään.
- Kardaanin tukilaakeri, kannatinkumi sekä ristikot uusittu
- Molemmat takapyörän laakerit uusittu
- Molemmat raidetangot ja –päät uusittu
Varmaan jotain muutakin pienempää ja vähemmän tärkeää on tehty, mutta yllä merkittävimmät uudistukset tähän mennessä.
”To-do” –lista:-- Isompaa hyrrää vakio 13C:n tilalle sekä medium size kiinacooleri tarttis laittaa ennen kesän tuloa. Coolerille on hyvin tilaa, kun ei ole ilmastointia eikä laatikon putkia tiellä. Hyrrän valinta on vielä vaiheessa, katsotaan mitä eteen tulee.
- Tuntuu ja kuulostaa siltä, että taka-akselin tuenta vaatii remonttia. Eli puslien vaihto on edessä jossain vaiheessa.
- Myös kytkin epäilyttää, varsinkin kun kevät koittaa ja pito paranee. Tietoa ei ole, milloin tuota olisi rempattu, ja silloinkin varmasti vakio osilla.
Päivitetään listaa sitä mukaa kun lisää tekemistä ilmenee (lista tuskin lyhenee… )