
Tähän väliin tälläinen "uudelleen aloitus"
Sen verran sekavan oloiseksi mennyt vuosien saatossa tämä topikki että otan tähän väliin nyt pienen päivityksen missä mennään ja mitä on suunnitteilla. Omat suunnitelmat auton suhteen on ehtinyt muotoutua aika hyvin viiden vuoden aikana joten pääpiirteittäin on selvillä mitä tehdään ja mitä ei. Yksinkertaisesti sanottuna autosta rakennetaan täysin katulaillinen kilpien välissä oleva peli mutta tehoja pyritään ottamaan rataolosuhteissa niin paljon irti kuin saadaan. Lohkona ja kantena Volvon tehdastuotantoiset eikä mitään evo tai billetti hommia.
Autolle on löytynyt uusi hallipaikka missä pääsee projektia jatkamaan.
Pääpiirteittäin tilanne on seuraava
- Auto rullaava tyhjä koppi
- Helmat ym vaihdettu ja kaikki pohjan ruosteet otettu kiinni
- Korin pohjaan vedetty u-pol epoksipohja ja Raptor lavapinnoite. Samalla reseptillä myös tukivarret ym.
- Super Pro puslat asennettu kaikkialle
- volgaman in vinkistä kiitokset, sovittu Koskimaa Racingin kanssa akk säännön mukaisten kaarien teko. Kuukauden jono joten huhtikuun puolella lähtee auto Ähtäriin.
- Tehostettu ohjaus asennettu
Tekniikkana
- B230fk
- 86mm kampiakseli
- Cnc portattu 530 kansi. Porttauksen teki woz ja kannen kaikki muut työt nimimerkki spesialisti
Tulevia hommia keväälle/kesälle
-Kenaxilta tilattu billetti runkopukit ja 10mm korsetti. Toimitusaika reilu 2kk
-kuukauden päästä kaarien tekoon/asennukseen ähtäriin
-männät, veivit, laakerit ja pultit pitää laittaa tilaukseen
-imu ja pakosarjojen suunnittelua
-iskunvaimennuksen suunnittelu ja tilaus
-lasikuitu/hiilikuitu konepelti, etulokarit, ovet, takaposket ja kontin luukku ostamatta. Jos löytyy jotain kuituosia niin ilmoitelkaa
Tämmösillä eteenpäin, pari kuvaa ohessa
-Eetu



