Nyt on pakko nostaa kädet pystyyn ja kysyä viisaammilta.
740 B230K (=kaasari ilman OBD-lukijaa) Silloin tällöin harvakseltaan kone äkkiäarvaamatta sammuu, joskus vain ihan sen verran, että nykäyksen tajuaa ja toisinaan niin, ettei vauhti enää riitä mäkistarttiin.
Se että usko vian olevan sytytyksen puolella johtuu siitä, että kierroslukumittarin viisari putoaa samantien, ja nykäys on sen verran terävä, ettei vaikuta kaasariauton polttaineongelmalta. Auto käynnistyy välittömästi startattaessa, eikä moottorin käymisessä tunnu olevan mitään muuta häiriötä.
Vaihdettu on: Virranjakajan kansi ja pyörijä, kaikki sytytysjohdot, tulpat, puola ja virtalukon pohja. Ja liitoksia käyty läpi.
Välillä herää jo usko, että vika korjaantui, mutta EI, joskus menee 200-300km ongelmitta ja sitten TAAS.
Joku kontaktihäiriö se todennköisesti on, mutta missä

Hyviä ideoita odotellessa.