Itse laskeskelin joskus tuon oman 940 d24tic:n budjettia, mutta en muista yhtään mitä siihen meni.
Tavoitteena oli kuitenkin käyttöauto, jota ei tarvitsisi kovin moneen kertaan tehdä, joten homma lähti liikkeelle kokolailla näin:
-Lohkon tarkistus, hoonaus ja tasopinnan oikaisu
-Uudet mäntäsarjat, laakerit, stefat, tiivisteet
-Kannen oikaisu, venttiilien hionta, ohjurien tarkastus, elring peltitiiviste, kannenpultit, ym
-Uusi Holset HX35W
-Uusi kiinacooleri+putket+letkut+kunnon klemmarit
-3" Putkiston osat motonet+biltema
-Pakosarjaan väliseinän hitsaus, jonka jälkeen laippojen koneistus
-Uusi Sachs SRE -763 asetelma (edellinen omistaja oli juuri uusinut kytkimeen kaikki sylintereistä lähtien, joten niissä säästin)
-Uusi facet siirtopumppu
-Syöttöpumppu oli ainoa jonka laitoin käytettynä, koska oli melko vähän ajettu pp-dieselin pumppu.
+ Kaikki muu mitä tässä nyt ei muista laskea, joista kertyy myös yllättävän paljon. Ja tässä oli m90 jo valmiina, joten laatikon suhteen ei tarvittu kummempia toimenpiteitä.
Eli rahaa meni varmasti enemmän kuin auton arvo on tällähetkellä, mutta melko huolettomista kilometreistä on saanut nautiskella.
Halvallakin kyllä saa tehtyä (murto-osalla tuosta budjetista), jos ei luotettavuus ole se pääkriteeri, eikä pelkää pientä ylimääräistä työtä. Ja jos hyvä säkä käy niin saattaa pelata ihan yhtä pitkäänkin. Omalla kohallani murphyn laki on sen verran tuttu etten viitsinyt lotota.
