Päivitystä tähän keissiin.
Homman sai Wetteri sitten tehtyä lopulta tehtyä softa on sisällä ja auto käy ja liikkuu. Mutta eipä toimi niinkuin pitäisi, semmoinen hommaa tuli esiin että ajokelvoton 55 - 80 km/h nopeuksissa. Vian kuva on että auto ikäänkuin humpailee ( pienen pieni kaasun painallus ja löysäys ) "hummailee". Ajoin autoa ilman vakkaria sama homma ja vakkari päällä homma on jo ihan hulvatonta kyökkimistä

. Seuraavaksi oma läppä kiinni autoon ja kattomaan tietoja:
Auton Alkuperäinen

Varaosa

Vaihsoin oman läpän paikoilleen ja sillä ei humputtele mut tällä uudella humpailee. Vika kotelossa vai softauksessa bitti poikittain ? Mitenkähän tätä nyt alkais puimaan. Oisko Kloonaus sitten seuraava vai osa takas ja romiksilta kaiveleen VÄHÄN ajettuja läppiä ja niihin kloonaus.
@Jak900 en ole vielä ollut Mysteeriin yhteydessä mutta nyt alkaa keinot loppua
Vaihdoin kaasuläpän (VParts)lta oman vanhan koodilla 8644347 ( skandixilta etitty löytyy 36050563 ) pitäs olla sama mutta uudella koodilla. VPartsilta tilasin niin kuvissa näkyy numerot:

Sitten kyseisen ETM antamat vikakoodit (EI OLE KÄYNYT VIELÄ SOFTAUKSESSA)


Tässä nyt lähinnä on pelko perseessä että kun tuo ECM-903F on internal fault, faulty signal niin onkohan kyseinen läppä jo lähtiessää p. askana VAI korjaatuukohan softauksella. Ja vielä sekin että auto käy pienen hetken todella nätisti ja vastaa kaasuun räjähtävän hereästi, MUTTA MUTTA ihan muutamien sekunttien päästä alkaa käymään vajailla just ja just rytkää kahella pytyllä. AC kun napsaa päälle kierrokset nousee ja käy tasaisesti mutta kohta taas rytyää muutamalla pytyllä.
Miten on softaukseen vai onko läppä p.askana jo valmiiksi.