Race.fi  Puotilan autokorjaamo

Volvo 740 GLE Electric 1/3

  • 4 Vastauksia
  • 462 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa ata

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 723
  • www.vrcf.fi
Volvo 740 GLE Electric 1/3
« : 21.09.2025, 19:32:01 »
Aloitimpa tuossa jokin aika sitten rakentamaan pojalle 740:iä, vaikka ajokortti-ikään onkin vielä matkaa. Peltitöitähän tässä vehkeessä on jonkin verran ja suunnitelmat varmaan elää projektin edetessä. Kuka tietää mitä muuttuu ja mikä pysyy "alkuperäisen kaltaisena"? Jenkkikeula olisi suunnitelmissa tehdä ja väriksi olen miettinyt grafiitin harmaata tai tummanpunaista. Ruskea nahkasisusta on tulossa kuitenkin, kun sellaiseen on tarpeet. 

Käyttövoimaksi tulee poikkeuksellisesti sähkömoottori. No, ei kannata turhaan innostua, ei tässä olla vinokonetta korvaamassa, vaan rakentamassa koko autoa itse mittakaavassa 1:3,5. Alunperin käyttövoimaksi oli tulossa polkimet, mutta nyt paikallaan on V70:n lasinpyyhkijänmoottori. Ylläpito voi aiheen halutessaan siirtää, mutta kai tämä Volvo aiheisen projektin määritelmän täyttää, kun moottori on Volvosta? 


Mittakaava määräytyi osin hankkimieni lastenvaunujen renkaiden mukaan. Niiden halkaisijan ollessa 250 mm tulisi 15" (610 mm) halkaisijaan verrattuna mittakaavaksi oikeasti noin 1:2,5, mutta se olisi jo liian suuri kohta 2 vuotiaalle kuljettajalle. Pituutta olisi tullut noin 2,5 m ja ajatus ajopelin mahtumisesta 240:n tai V70:n peräkonttiin olisi jäänyt haaveeksi. Eli mittakaava on nyt 1:3,5 ja sen vuoksi pyöräkoteloita piti suurentaa, että ensin hankitut pyörät mahtuvat pyörimään. Ei taida ajopeli silti mahtua 240:n peräkonttiin vaikka lyhensin akseliväliä 5 cm. Kaavat tein piirtämällä esittely kuvan päälle Cadillä ääriviivat ja tulostaen oikeaan kokoon. Jälkiviisaana joitain mittasuhteita olisi kannattanut muuttaa, esim polkimista piti luopua sen takia, että ne ei vaan mahtuneet pyörimään nokkapellin alla... Materiaaliksi hankin yhden arkin 0,5 millin peltiä ja toisen 0,7 millistä. Kyljet tein yhdestä palasta 0,5:sta ja nokkapellin 0,7 mm paksuisena, jotta se kestää tarvittaessa esim. istua. Ikkunalinjaa muutin siitä käytännön syystä, että koska tähän ei ole tulossa kattoa, tulisi kylkilinjaan hassu porrastus. 740:ssä sivuikkunoiden alareunat ovat reilusti alempana kuin nokkapellin ja takaluukun pinnat. Tässä kyljen kantti jatkuu nyt yhtenäisenä linjana tukevoittaen samalla koria. Jälkikäteen vähän harmittaa ettei ole tullut tehtyä sikkikonetta valmiiksi, eikä tullut käytyä missään tekemässä kylkeen pokkauksia, mutta toisaalta ei tästä liian hienoa parane tehdä, että raaskii sitten myös ajaa ja kuka tietää kuinka kovaan käyttöön tuleekaan. Pyöränkaaret on 10x5mm ja runko 15x15mm huonekaluputkea. 


Tavoitteena on tehdä mahdollisimman kevyt auto, joten etuakseliin en jousitusta rakentanut.



Taakse löytyi vanhat venttiilinjouset ja panhard-tangon tehtävää hoitaa ohut teräsvaijeri. Koska kyseessä on pojan käyttöön tuleva auto, niin kai siinä pitää olla lukkoperä? Rakensin tähän eräänlaisen kitkalukon, eli oikea pyörä on kiinteästi kiinni akselissa ja vasempaan voima välittyy parin O-renkaan kautta, jolloin pyörille on mahdollista nopeusero, mutta kumpikin vetää, jotta pääsee huonommassakin maastossa etenemään paremmin. Tukivarren "puslat" on vesiletkua, kaikki laakerit on kuulalaakereita.


Toiveissa olisi ajopelin valmistuminen tämän vuoden puolella, mutta kesä jo meni eikä projekti ole vielä edes koeajovalmis. Talvisin on yleensä muutenkin paremmin aikaa. Tähän mennessä on mennyt arviolta 30h aikaa. Saas nähdä mikä on lopputulos?

Poissa kuppe

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 295
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo 740 GLE Electric 1/3
« Vastaus #1 : 21.09.2025, 21:53:26 »
Tälle projektille ei voi antaa muuta kuin todella ison peukun! Menee seurantaan.
Ei lujaa mutta täysillä!!

Poissa laatikkovika

  • Turbo+
  • *******
  • Viestejä: 7069
  • Global alligator
Vs: Volvo 740 GLE Electric 1/3
« Vastaus #2 : 22.09.2025, 08:26:16 »
Niin tarviiks tohon sen ajokortin? Varmaan... ;)
S60 T5 BSR   UNLEASH YOUR BEAST
PIDÄ TUNKKIS!       
https://youtu.be/lS3b1EaTSwk
Perheen kulkineet S60 T5-2001, S60 2.0T-2002, V60 D4-2016, C70 2.5T 1999 The Saint "pikku virillä".

Poissa HammerDown

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 1866
  • It's Hip To Be Square
Vs: Volvo 740 GLE Electric 1/3
« Vastaus #3 : 22.09.2025, 08:34:59 »
Niin tarviiks tohon sen ajokortin? Varmaan... ;)

Veikkaan, että ei, kunhan on selvinpäin.

Hieno idea kyllä. Seitenneliskanttisen muodot vielä aika kiitolliset omavalmisteeseen.
Sain sielukseni vain käytetyn auton
Olet kalleimpani, sinä saatanan kone
Älä hyydy

Poissa Ristus

  • Puheenjohtaja - Tossavainen - Teiden ritari
  • Administrator
  • Polestar
  • *
  • Viestejä: 15305
  • "I reject your reality and substitute my own"
    • Kotisivut
Vs: Volvo 740 GLE Electric 1/3
« Vastaus #4 : 22.09.2025, 08:47:05 »
Nyt on kyllä kiinnostava prokkis
S40 Racing -99 man, (855 2.5 10V -96 man),V70 XC 2.4T AWD Aut -01, V70 2.4T -02 man, V70 2.4T -02 aut, V70 2.5T AWD aut -07, V70 2.5FT man -08 ja XC90 T8 -16 Ristus Garage jos oli muita autoja en muista, osa on lapsien imissä ja päin vastoin.
YouTube

 

Kulkukoira  Proturbo