Vähän tännekin jotain päivitystä, aika hiljaiseloa on ollut.

19.11.2012 tuli 300tkm täyteen, ei saanu kunnon kuvaa kun piti jonossa ottaa...
Vähän "tuunaustakin" on tullu tehtyä, otti päähän kun kaikki pa*ka kertyy tohon merkkiin, joten se sai kyytiä.

Alue putsattuna ja merkki poistettuna. Kuumailmapuhallin, siimaa ja puukkoa + muita tarvikkeita hyödynnettynä.

Ihan vain peukalolla ja muilla sormien päillä hyödyntäen lähti hyvin liimajämät, kynsiä en käyttänyt. Tossa on toki vähän muitakin vellejä jo käytetty, kuten jotain "kevyttä" hiomavahaa, tms. En muista tarkemmin.

Vähän puhtaampi luukku

Ja toinen kuvakulma..
Jos jotain kiinnostaa, niin nyt sellanen 70 maantie/30 kaupunki ajoa kulutus on asettunut kokolailla tarkkaan 6,1-6,2 (6,17 viimeks). Auto on ollut mulla nyt kokolailla tarkkaan 10tkm ajan ja 300tkm huoltoon pitäs varata aika tähän joulukuun alkuun.
Ostohetkellä kilometrejä oli 290 712km.
Nyt tais olla noin 300650km mittarissa.
Vielä en kerennyt ostaa, mutta tälläsen meinasin motonetista lähteä kohta hakemaan.
Bosch-S5013 akku 100Ah 35x18x19cm, 149.90 €
Tuntuman mukaan hinta/laatu pitäs olla kohdallaan.
5.11.2012 tuli haettua toi uus akku.
Jatketaan näillä eteenpäin, talvi tuonee tullessaan jonkinlaisen moottorinlämmittimen (huomenna käytävä kurkkimassa onko ardicia vai ei), todennäköisesti letkulämmitin tulee viskattua kiinni. Jotain pieniä suunnitelmiakin on, mutta ei mitään ihmeitä. Tarkoitus on huollattaa volvo, katsastaa ja ehkä ostaa uudet nastat alle. Tämän jälkeen auto ilmestyy myyntiin. Ai niin ja tarkoitus olis myös autossa olevat naarmut "huollattaa" kuntoon. Oon vissiin vähän tyhmä kun tuppaan auton laittamaan aina täysin kuntoon ennen myyntiä.

Jos tässä kerkee, niin helmat ja puskurien alaosat tulee korin väriin, pilarit mustaksi ja olikohan vielä jotain muuta..
Edit: päivälleen 4kk ostosta ja parin sadan kilometrin tarkkuudella 10tkm. kyllä se 35tkm/v tulee varmasti, eli seuraavakaan auto ei tuu olemaan V70R AWD (mk1).

Edit2: *tana! pakko sanoa, kattoin että mikä helkkarin naarmu takaluukussa on ton merkin kohdalla, mutta onneks olikin vaan kissan karva näytössä.
