Olen uusi käyttäjä täällä foorumilla. Kiitos siirrosta. Kyllä ekalla kerralla korjaamon mukaan auton tankissa olisi ollut bensaa naftan joukossa, mutta ihmeellistä että auto toimisi sen ekan tankkauksen jälkee n100-150km ihan oireitta. Ja taloudessamme on ollut dielen auto sen verran kauan että en kyllä bensaa usko tankanneeni, mutta kait se on pakko uskoa kun korjaamolta näin sanottiin. Todella hämärältä vaikuttaa mielestäni se että silloin tankkasin tankin täyteen ja tosiaan autolla ajettiin ilman ongelmia aika kauan ennen oireilua.

Korjaamolta soitettiin viime viikolla ja sanottiin että siirtopumppu on rikki (Ei pyöri kun laittaa virrat päälle) virtaa pumppu kyllä saa. Sitten on koitettu startata niin että letku suoraan commonrail pumpulle että josko imisi suoraan siitä ja käynnistyisi, mutta eipä imenyt commonrail pumppukaan naftaa. Eli nyt ilmeisesti on siirtopumppu rikki ja commonrail pumppu. Toivottavasti ei olisi enään muuta mitä on mennyt

Sekin on mielestäni ihmeellistä että auto toimisi ensimmäisen korjausreissun jälkeen ihan normaalisti kun hain sen pajalta ja tankissa oli jokin lisäaine ja n,10l naftaa, heti tankkauksen jälkeen kun pistin tankin täyteen DIESELIÄ niin auto sammui n,200m ajon jälkeen. Mielestäni tuo vika joka autoon tuli niin on sama vika joka siinä oli jo ensimmäisellä korjausreissulla.? Kertokaapa muut mielipiteenne asiaan.?