Noh, onkos tää topicci nyt täysin kuollut

Itseäni kiinnostaisi myös tuon B230FT:n piristely ettei bemari pojat pääse härnäämään.
Elikkäs autona toimii, volvo 945, B230FT ja M90 mittarissa hieman yli 400tkm mutta, vanhan omistajan toimesta kone laakeroitu uudelleen ja männänrenkaat vaihdettu. Eli ei millään raaskisi mennä konetta aukasemaan koska joskus tulevaisuudessa tarkoitus erillinen projektiauto hankkia.
Tarkoituksena olisi saada n. 300-400 hevosvoiman tehoja, ja tuo 400 kyllä luultavasti se maksimi, että auto kumminkin toimisi käyttiksenä.
Omassa mielessäni olisi jotain tämmöistä:
- Kiina cooleri
- 3" tuuman putkisto koko matkalle, kahdella tai yhdellä vaimentimella ilman kattia, katsastukseen katin tietenkin joutuu laittamaan aina.
- Tonilta lastut tälle setupille, tällä hetkellä ne tonin peruslastut käytössä.
- Ahdin, 19T tai hx35/40, mites nuo nyt käytännössä eroavat toisistaan, hyvät/huonot puolet tai onko niissä edes suuria eroja? Ja menisikö tuo hx40 liian
suureksi?
- IMMU ilmeisesti myös 3"(?)
- Suuttimet, jotain 440cc luokkaa, riittävät?
- Joku paremmin toimiva nokka tälle setupille A- tai vx-3?
- Kytkimen joudun vahvistamaan, mikä mahtaisi olla hinta/laatu-suhteeltaan paras, niin kummiskin että se sitten pitää.

- M90 - laatikon, kolmos vaihteen hitsaus, onko tässä kohtaa ajankohtaista?
- Kansi 530, ahdistaako? Onko suositeltavaa tehdä jotain sille?
- Riittääkös bensan saanti, tämä vissiin kahdella pumpulla varustettu malli
Mitäs vielä olisi edessä, jotain varmaankin unohdin kirjoittaa.
Aika monella jotain samantapaista setuppia hakusessa mitä nyt tätä topiccia lueskellut, itselläni tarkoitus pikkuhiljaa haalia osia kasaan ja rakennella
mahdollisesti talvella tai syksyllä, ellen hanki jotain projektia erikseen, mutta kyllähän tähän käyttikseen myös olisi kiva hieman potkua saada
