Biliassa vesipumppu n. 65€ ja sisältää tiivisteet ,kiinityspultit, pinnapultit ja flektimutterit.Kestänee sen 150 000- 200 000 km.
Minulle kerrottiin viime viikolla Helsingin Herttonimen Biliassa että vesipumpun hinta B230FD moottoriin on 90,14 euroa. Tuota hintaa voisi yrittää hakea Bilian verkkokaupasta, mutta siinä on joskus jotain outoa. Haku ei löydä usein mitään tuotekoodilla tai sitten hakee koko varaosalistan kaikkiin Volvoihin.
Oman auton vesipumppu on tähän asti kestänyt, mittarissa on n. 322300 km. Ostin auton kun sillä oli ajettu 133300 km. Tuskin siihen oli silloin ekan jakohihnan vaihdon yhteydessä vesipumppua vaihdettu.
Voisihan sitä huoltokirjasta tarkistaa, jos siihen on merkattu. Tai kysyä huoltohistoriaa. Tuolloin alkuvuosina kaikki huollot oli tehty Biliassa ja jotain Saksan reissulla.
http://www.skandix.de/en/spare-parts/cooling-system/water-pump/water-pump/736/Saksassa maksaa vesipumppu näköjään 81 €(siellä ALV% = 19, Suomessa 24). Tämän nojalla voisin hyvinkin päätellä että n. 90 € on se oikea hinta Biliassa. Kerro mistä Biliasta sait noin halvalla (65€) ? Ei tainnut enää v. 2013 tällä hinnalla myynnissä olla?
http://verkkokauppa.bilia.fi/epages/SSP.sf/fi_FI?ObjectID=156435Toimihan se Bilian verkkokaupan hakukin nyt!
Tässä on HEPU-merkkinen, jossain luki että on saksalaisvalmisteinen:
http://autopartsmarket.fi/?action=catalog_part_info_view&code=P053&id_brand=248&item_code=HEP_P053&id_provider=10366&return=code%3D271975%26action%3Dcatalog_price_viewpostikulut 11,42 € pumppu 45,42 € Volvon osanumero = 271975
Oliko tiivisteet mukana, ei tietoa.