Race.fi  Puotilan autokorjaamo

262C

  • 288 Vastauksia
  • 105473 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Kupru

  • Kaidemestari
  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 2326
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #45 : 07.12.2013, 15:17:41 »
Hauska sana: tahdistusketju.  :)
Tämä ei ole missään nimessä vixxuilua, suomen kieli on vaan hauska.
V70 Classic ja S80 T6 Executive, Tyttärellä S40
Apina ei tunne ketään, mutta apinan tuntee kaikki.
Nyt apina ajaa talven Jeepillä V8 eco...

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #46 : 07.12.2013, 15:23:56 »
Hauska sana: tahdistusketju.  :)
Tämä ei ole missään nimessä vixxuilua, suomen kieli on vaan hauska.

Juu, hetken mietin mikä se nyt olikaan mutta kun muistin englanninkielisen nimen timing chain niin kirjoitin noin  :idiot2:. Suomessa taidetaan sanoa yleensä nokkaketjuksi tuota.

Poissa Jule

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 1914
  • 264GLE + 245GL + B10M
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #47 : 07.12.2013, 15:34:01 »

No en minä aivan vähällä niin tee. Auto on sen verran harvinainen, että on parasta pitää se toistaiseksi mahdollisimman alkuperäisessä asussa. En odota sen markkina-arvon ainakaan laskevan jos sen saa pidettyä ajokunnossa. Koneen varaosien kanssa tulee varmasti ongelmia jossain vaiheessa. Huoltohistoriasta ei ole juurikaan tietoa, eikä siten esimerkiksi tahdistusketjujen kunnosta tai huoltotarpeista muutenkaan.

Ketju vaihdetaan tarvittaessa, eli ts. kun esikiristin alkaa olla tapissa. Sen pystyy tarkistamaan venttiilikopan kautta kun tietää mitä etsiä.

Tuskin sä tuota konetta rikki saat, ellei nyt jotain ihan odottamatonta tapahdu. Loppuun sitä tuskin saat kulumaan. Heikko paikka tuossa koneessa on nokan seuraaja keinuvivussa, jonka mahdollisen kuluman huoltomies kyllä huomaa ajoissa jos ymmärtää asian tarkistaa. Jos seuraajan antaa kulua pahasti alkaa itse nokkakin naarmuuntua. Seuraajakin alkaa kulua lähinnä käyttövirheen takia, eli lähinnä unohtuneen öljynvaihdon takia. Alakerta kestää "ihan mitä vaan", ja on todella järeää tekoa. Ja koska tuo on alumiini kone irrallisilla sylinteriputkilla, niin joskushan niissä sylinteriputki painuu hieman alapäästään alumiiniin, joka saa kannen tiivisteen vuotamaan. Jotkut pitää tuota koneelle tyypillisenä ongelmana, mutta se on pikemminkin valitulle tekniikalle tyypillinen ongelma, eikä tuo kone tyyppi siitä mitenkään erityisesti kärsi.

Varaosien suhteen tuo ei ole mitenkään toivoton tapaus. PRV kone on kuitenkin todella laajasti käytetty, ja harvinainen lähinnä Suomessa. Moottori itsessään on niputettu samoista palikoista kuin muissakin autoissa, joten Renaultin tai Sitikan (tai mikä tahansa vauhtiputkan) varaosavalikoima toimii, Volvo on ainoa joka käytti Boschin K-jetronicia, mutta K-jettejä taas on muuten käytetty noin sadassamiljoonassa autossa, eli lähinnä suuttimien tiivisteet ja kiinnikkeet ovat "uniikkeja" osia, ja niitä sai ainakin vielä muutama vuosi sitten Volvon varaosatiskiltä.

Slerbahuuli

  • Vieras
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #48 : 07.12.2013, 16:31:20 »
Todella hieno laitos ja omalla perverssillä tavallaan hieno moottori (v-kone ja kutonen). Onhan tuota moottoria tosiaan käytetty renault-alpine A310 urheiluautossa, isoissa relluissa, isoissa peugeoteissa ja ties vaikka sun missä vehkeissä. Juttua mitä moottorista olen lukenut, niin oäihan kiitettävää rääkkäämistäkin kestää (ratasarjaa ajettu ko. moottorilla). Saahan kaiken rikki jos ei huolta pidä.

Mutta hieno on auto! Onnea omistajalle hankinnasta!

Poissa Jule

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 1914
  • 264GLE + 245GL + B10M
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #49 : 07.12.2013, 17:06:33 »
Ko. moottori selviytyy tiettävästi myös aikamatkalusta sijoitettuna DeLoreaniin :)

Poissa Kupru

  • Kaidemestari
  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 2326
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #50 : 07.12.2013, 20:14:16 »
Ko. moottori selviytyy tiettävästi myös aikamatkalusta sijoitettuna DeLoreaniin :)
Kyllä, de Loreanissa oli muitakin Volvo-osia, mittaristosta alkaen. Mut on tää paljon hienompi kuin joku Brittein saarilla kyhätty aikakone.
V70 Classic ja S80 T6 Executive, Tyttärellä S40
Apina ei tunne ketään, mutta apinan tuntee kaikki.
Nyt apina ajaa talven Jeepillä V8 eco...

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #51 : 08.12.2013, 11:05:45 »
Mut on tää paljon hienompi kuin joku Brittein saarilla kyhätty aikakone.

Niin, tuota kiitoksia vaan, olen aivan samaa mieltä. Ymmärrän toki kyllä senkin, jos muut kuin Volvo-entusiastit ovat jotain muuta mieltä näistä erikoisuuksista :D.

Onhan se teknisesti auttamattoman vanhanaikanen, kuluttaa paljon polttoainetta ja häviää ajo-ominaisuuksissa hyvälle nykyautolle 10-1. Tunnelmaa on sitten sitäkin enemmän, alustan pehmyttä narinaa, V6:n persoonallista murinaa... :smitten: Ja ulkonäkö on luonnossa nykyautojen pulleisiin muotoihin tottuneeseen silmään yllättävän solakka.

Koko talvi menee tässä vaan hiplaillessa kun en ehtinyt järjestelemään vanhaa (1960) ja pientä autotalliani autoa varten. Auto piti ajaa siten kaverin teollisuushallin. Yritän päästä keväällä rakennusvalvonnan kanssa sen verran väleihin että saisin rakennusluvan vielä simppelille kahden auton autokatokselle tuohon tallin eteen. Sen voisi pykätä huhtikuussa. Kokonaan itse tehtynä sen kustannuksetkin jäänevät aika pieniksi.



Löysin Ruotsista uudet kehykset ovenkahvoihin ja krominväriset lukkojen nupit. Sisustan beige pohjamatto on kulunut ja todella pinttynyt ja laitoin sellaisen tilaukseen (http://classicvolvoparts.com/). Siihen päälle vielä siniset kangasmatot. Nämä värit muistuttavat meitä rakkaasta naapuristamme, Volvojen synnyimaasta. Otin samaan pakettiin lisäksi mm. yhden sisäkahvan kadonneen tilalle, uudet kromatulla kehyksellä varustetut takavalot ja kuskin puolen etupohjalevyn. Sitä (tai sen osaa) tarvinnee pohjan ruostekorjauksessa keväällä. Koteloiden suojaukseen on harkinnassa ihan perusviikinkityyliin kylmäpuristettu pellavaöljy tai vernissa mahdollisilla lisäkkeillä (terva, ketjuöljy,...).

« Viimeksi muokattu: 08.12.2013, 11:24:15 kirjoittanut LaitinenP »

Paikalla 240

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1292
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #52 : 08.12.2013, 13:14:04 »
... häviää ajo-ominaisuuksissa hyvälle nykyautolle 10-1.

Tästä täysin eri mieltä. 240/260:llä saa uskomattoman hyvän tuntuman tiehen kesällä/talvella asfaltilla/hiekalla. Omilla aisteilla pystyy tuntemaan mahdolliset viat autosta (ratin tärinät, ujellukset...). Isompikin kuljettaja löytää hyvän asennon penkistä ja ovesta pääsee ulos vaikka selkä sattuisi olemaan kipeä. 240 sarjalaiset ruiskut ja Cisacit vie bensaa Kuopio-Helsinki perhe mukana 7-8l/100km ja liikennevakuutus ilman mitäään bonuksia Ifissä noin 300e. Ja  ne varaosat hyvin saatavilla ja edullisia. Eli ei myöskään häpea talous mielessä uusille autoille. 90% ihmisen luontaisista lisävarusteiden tarpeista tulee tyydytettyä sähköikkunoilla, keskuslukolla ja penkinlämmittimillä.
Melko kuninkaallinen olo kuskilla, kun tuolla ajaa sitten K-Marketin pihaan tai kesähäihin. Syytä varautua poseeraamaan valokuviin tai kertomaan kyseliöille Volvo tietoutta ja historiaa.

Poissa Jule

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 1914
  • 264GLE + 245GL + B10M
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #53 : 08.12.2013, 16:41:36 »
Niin se jousituksen pehmeys.. Siihen on syynä todennäköisesti kuolleet iskarit. Tuossa on kuitenkin ehjillä nippeleillä pikemminkin sellainen tiukka alusta 200-sarjalaiseksi.

Mulla oli 264:ssä ostaessa etu iskarit aivan totaalisen loppu, jotka toisaalta antoivat sellaisen löysän jenkkifiiliksen siihen ajeluun. Iskarit uusimalla ajotuntuma muuttui paljon eurooppalaisemmaksi.

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #54 : 08.12.2013, 19:50:03 »
Niin se jousituksen pehmeys.. Siihen on syynä todennäköisesti kuolleet iskarit. Tuossa on kuitenkin ehjillä nippeleillä pikemminkin sellainen tiukka alusta 200-sarjalaiseksi.

Aistinvaraisesti arvioiden olemme (itse ja huollossa) päätyneet iskunvaimentimien olevan ihan hyvässä kunnossa. Jousitus on Amerikkalaisen pehmeä, reilusti pehmeämmän tuntuinen kuin meidän entisessä 240-farmarissa. En yhtään tiedä vastaako tämä millään tavalla alkuperäistä tilannetta. Tässä kuvassa näkyy vähän värillistä takaiskaria. Lieköhän nämä kaasuiskunvaimentimet?



Ei taida olla nykyään nuorempien alan miesten mieleen tällainen korkea jousitus, jossa maksimiin ja minimin välinen matka on suuri. Koko vaunu näyttää kelluvan melko korkealla.



Poissa Jule

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 1914
  • 264GLE + 245GL + B10M
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #55 : 08.12.2013, 20:08:34 »
Joo, ei niissä 264:n iskareissakaan mitään vikaa näkynyt, katsastuksen iskari testi antoi sellaisen vähän huononpuoleisen lukememan, muta itse iskarit oli sitten ihan totaalisen loppu.

Tosin mulla oli vielä takaiskareissa jotain eloa, niin tuo ongelma tuli erityisesti esiin suojatiehidasteissa joissa jousitus toimi epätasapainossa. Oli vähän erikoinen fiilis kun etupään jousto oli hitaampi kuin takapään. Iskarien uusiminen antoi samalla vähän uutta ryhtiä jousillekin, niin että auto kulkee nyt hieman ylempänä, jonka lisäksi mä halusin siihen 205/70R14 renkaat joka nosti autoa entisestään. Ihan välitöntä maakontaktin vaaraa ei siis ole :)

Poissa viiksivallu

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 929
  • If it works, don't fix it.
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #56 : 08.12.2013, 20:21:52 »
Aistinvaraisesti arvioiden olemme (itse ja huollossa) päätyneet iskunvaimentimien olevan ihan hyvässä kunnossa. Jousitus on Amerikkalaisen pehmeä, reilusti pehmeämmän tuntuinen kuin meidän entisessä 240-farmarissa. En yhtään tiedä vastaako tämä millään tavalla alkuperäistä tilannetta. Tässä kuvassa näkyy vähän värillistä takaiskaria. Lieköhän nämä kaasuiskunvaimentimet?

On näköjään Bertonien vakiominaisuus tuo Amerikkalaisen pehmeä alusta. 780:ssa on myös pirun löysä alusta, vaikka iskarit yms on kunnossa :idiot2:

Poissa Dave

  • Museopainotteinen
  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1331
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #57 : 08.12.2013, 20:38:50 »
On näköjään Bertonien vakiominaisuus tuo Amerikkalaisen pehmeä alusta. 780:ssa on myös pirun löysä alusta, vaikka iskarit yms on kunnossa :idiot2:

Tämähän on vain plussaa, leppoisaa ja mukavaa menoa :) Ainakin itse tykkää uudemman laatikon pehmeydestä erittäin paljon ja harmittaa, kun se on nykyisissä Volvoissa unohdettu.
« Viimeksi muokattu: 08.12.2013, 20:43:11 kirjoittanut Dave »
a car you can believe in

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #58 : 08.12.2013, 20:57:13 »
Joo, ei niissä 264:n iskareissakaan mitään vikaa näkynyt, katsastuksen iskari testi antoi sellaisen vähän huononpuoleisen lukememan, muta itse iskarit oli sitten ihan totaalisen loppu.

Kaikissa 26X-sarjan autoissa lienee alunperin ollut samanlainen iskunvaimennus.

Jos toinen kotimainen kieli taipuu niin engelsmannit ovat tehneet aivan erinoimaisen näköisen osto-oppaan 200-sarjan eri mallien ostajille:

http://www.volvoenthusiastsclub.co.uk/buyersguides/200/buyguide.htm
http://www.volvotips.com/index.php/240-260/volvo-240-260-buying-tips/

Nuo voisi joskus yrittää kääntää suomenkielelle ja sijoittaa jonnekin pysyvään paikkaan vaikkapa johonkin sopivaan tämän foorumin nurkkaan.
« Viimeksi muokattu: 18.03.2014, 17:47:04 kirjoittanut LaitinenP »

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #59 : 20.12.2013, 20:32:37 »
Ketju vaihdetaan tarvittaessa, eli ts. kun esikiristin alkaa olla tapissa. Sen pystyy tarkistamaan venttiilikopan kautta kun tietää mitä etsiä.

Löysin Ruotsalaisesta antikvariaatista (tradera.com-palvelun kautta) huoltajan käsikirjat mm. moottorin osalta. Nyt taidan jo tietää, mitä sieltä tulisi etsiä.



Eli tuosta kopan kautta taskulampulla tiiraamalla pitäisi saada tarkistettua onko kiristin alle 8 mm. ulkona "byt kedjor om gaffel på spännaren skjuter ut 4 kuggar (8mm) eller mer".

EDIT - pannaanpa tähän esille: Bilsport-lehdessä nro 25 on ollut artikkeli eräästä saman vuosimallin Bertonesta http://www.bilsport.se/artikel/vip-volvo-att-njuta-i/. Tuo vaunu on ulkoisesti suurinpiirtein saman näköisessä kunnossa.

EDITEDIT - lienee viisainta hankkia nuo ketjunvaihtotarvikkeet ihan kaiken varalta jos autoa pitää vähänkään pidemmän aikaa. Tarjoa ihmeessä yv:llä jos semmoiset sattuu pyörimään tallissa tarpeettomana.

Osat on (ursäkta ruotsinkielentaito on ruosteessa joten oikeat sanat on hakusessa):
  • ketjut nokat 2 kpl ja öljypumppu 1 kpl
  • rattaat / dreven
  • kiristimien takana olevat siivilät / silarna bakom kedjespännarna
  • ketjunkiristäjät 2 kpl
  • suorat ohjaimet 2 kpl
  • kaarevat ohjaimet 2 kpl
  • ...olikohan siinä kaikki?
« Viimeksi muokattu: 23.03.2014, 21:05:29 kirjoittanut LaitinenP »

 

KL-varaosat  Race.fi