Tänään tankkasin huittisten aakkos-asemalla wiinaa ~38L ja olin sentään reipas-henkisesti painellut menemään sen liki 300km. Kuormana kaksi aikuista ihmistä ja kaikki matkatavarat ja mittalaitteet (yht 300kg). Ropsahti muutaman kerran siinä 2700rpm lukemassa, joten ihan puhdas kulutuslenkki tuokaan ei ollut.,
Tämänkin on tehtiin AW71L+B230FK yhdistelmällä ja turbiinin lukko ei sentään ihan koko matkaa ollut kiinni.
Bensa ekvalentteina tuo tekee sellaista 10L/100km kulutusta.
Jospa lukisit ajatuksella? Kuten tosta selviää, niin testireissun jälkeen tyhjäkäynti pomppas yli tonniin... Normaalisti se on siinä 900rpm paikkeilla, kun lastussa vähän sitä nostettu.
Automaatissa tyhjäkäynnin kierroslukua vaihde vapaalla nostettu?

Btw, tyhjäkäynnin kierrosluku ei käytännössä vaikuta kulutukseen edes 1% vertaa.
Oikea tyhjäkäynti on 750rpm vapaalla ja D tms. asennossa se on säädetty 1100rpm lukemaan.
Ahtoja 0.6-0.7 väliin. En omista vakiolastua mutta jos kahella virilastulla kulutus samaa luokkaa niin empä usko että vika on siinä. Vakiolastua koitin ostaa mut ei ollu oikeen tarjolla, ja lh2.4:n en kyllä enää euroakaan käytä. Lykkään vielä yleismittarin nakuanturin piuhaan, jos ei nakuta niin lh lähtee tästä autosta.
Yleismittarin kanssa ajeltu vähän testiä ja todettu että ei nakuta, 28 pinnin jännite laski alle 7V vasta kun nostin testimielessä paineet kiloon, ja piikkasi 1.1. Ahtoja testasin 0.5-1bar välillä jolloin ei nakuttanut mittarin mukaan täyskaasulla, osakaasulla, kaasua pumppaamalla eikä edes jarrua vasten kumia polttamalla.
Anturit on nyt mitattu ja todettu ehjiksi. Imu ja pakovuodot tutkittu ja niitä ei ole.
Vakio lastun olisit saanut minulta tai jopa tonilta ilman hikeä.
Onko jollain hyvää ideaa?
Ainiin joo, testireissun jälkeen pihaan ajaessani tyhjäkäynti jäi 1500rpm
Säädin kaasuläppäkytkimen uudelleen jolloin putosi n. 1100rpm. Imuvuodot tutkin uudestaan mutta niitä ei ollut.
Boksi valmis? Hyvä syy ottaa se pois ja korvata jollain ihan muulla...
Jos tyhjäkäynti tipahti kaasuläpän asentokytkimen säädöllä, on autossa ollut moisia oireita jo sitten pidempäänkin.
Tyhjäkäynti nousee myös tietyissä sopituksen vikatiloissa.
Toki voihan LH:n purkkikin olla viallinen, mutta hitusen epäilen tuota. Yleensä viat ovat binäärisiä (toimii/ei toimi).