KL-varaosat  Race.fi

Uusi jäsen tervehtii kaikkia!

  • 65 Vastauksia
  • 24542 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Copyfighter

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 6
  • Mutun ja Mätin erikoisasiantuntija palveluksessasi
Vs: Uusi jäsen tervehtii kaikkia!
« Vastaus #45 : 24.09.2012, 23:16:39 »
Siirrynpä minäkin Volvon rattiin, huomenna siis hakemaan S40 T5 -07 alle. Saas nähdä miten yhteiselomme sujuu!  8)
“The best argument against democracy is a five minute conversation with the average voter.”

-Winston C.

Poissa 240 -87

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 281
  • Varför följa strömmen när man kan vara annorlunda?
Vs: Uusi jäsen tervehtii kaikkia!
« Vastaus #46 : 25.09.2012, 00:41:44 »
Siirrynpä minäkin Volvon rattiin, huomenna siis hakemaan S40 T5 -07 alle. Saas nähdä miten yhteiselomme sujuu!  8)

Yhteiselo sujunee mallikkaasti! No doubt about it!  8)

Tervetuloa foorumille!  :hello:

Itsekin melkoisen tuore volvoihin sekaantuja eli ISOKOKOINEN MOI KAIKILLE !
PROJECT 2 door 240 vm.84 + Honda CTR EP3 vm.2005 (kesälelu) + käyttökippo 940 B230FT vm.92/93 Wagon

Poissa Ken Tassa

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 22
  • www.vrcf.fi
Uusi jäsen ilmoittautuu
« Vastaus #47 : 29.01.2013, 16:13:01 »
Tervehdys kaikille.Ilmoittaudun uutena jäsenenä tähän "kerhoon."
Innokkaana automiehenä tuli sitten hankittua vuosien tauon jälkeen jälleen Volvo,mallia V70 D5,2010,205 hv,autom,summum-varusteilla. Hain auton Saksasta keväällä -12 paikallisesta Volvo-liikkeestä. Autossa on täydellinen hk.Kilometrejä oli ostohetkellä 135700 km. Yksi omistaja.

Edellinen Volvoni oli aikoinaan 760 tdi,johon olin erittäin tyytyväinen.
Minulla oli kolme vaihtoehtoa: MB 220 CDI avatntgarde, Audi A4 Quattro tdi tai Volvo V70 tdi. Kaikki n 130-140 tkm ajettuina hyvillä varustuksilla.
Koeajoin kuitenkin ennen hakureissulle lähtöä noita vastaavia malleja täällä Suomessa n viikon (1000-1500 km). Ja minulle sopivin ja itse pidin eniten oli Volvo. Suoritin koeajot ilman ennakkoluuloja. Mkä tahansa näistä olisi voinut olla valintani.
Omia tuntemuksiani autoista:

Audi 2.0 tdi Quattro,2010,137tkm,Manuaali.
Neliveto oli nastaa,vaikka ei ole vielä koskaan tullut vastaan tilannetta,etteikö etu-tai takavetoisella pärjäisi. Alusta oli aivan liian kova,veteli urissa aivan liian paljon,jotta ajo olisi ollut miellyttävää ja stressivapaata. Jousitus oli makuuni liian kova. En pitänyt Audin tavasta hoitaa esim istuimien lämmityksen säätö. Turhan monen valikon kautta monet toimenpiteet piti suorittaa. Start/stop toiminto aivan typerä. Ei saanut pois kytkettyä. Pieni polttoaineen kulutus plussaa. Kova melutaso auton hintaan nähden. Tämä siis koeajo yksilössä.En pitänyt kojelaudan ilmeestä.Jotenkin muovisen ja vanhanaikaisen oloinen. Huonot valot ollakseen xenonit.
Hyvän näköinen.

MB 220 Cdi Avantgarde,2009 man.142tkm.
Olen ollut vuosia uskollinen tälle merkille,mutta parin viimeisen mallin kohdalla on löytynyt paljon RUOSTETTA,vaikka autot olivat kohtuullisen uusia ja kohtalaisilla kilometri määrillä.Joten tämä oli suurin syy merkin vaihtoon.
Erittäin hyvän näköinen farmarina. Surkeat ajovalot (ei xenonit)   Valitettavasti en löytänyt kriteereihini sopivaa yksilöä varustettuna xsenoneilla,mutta olen lukenut että ne ovat hyvät.
Ko auton penkkien verhoilu karmea tähän hintaluokkaan! Penkkejä mainostetaan nahkaisina,vaikka ovat KEINONAHKAA! H****tti mitä markkinointia ja suorastaan kusetusta. Ko yksilössä kuskin penkin sivuverhous repeili. Juttelin muutaman pirssimiehen kanssa joilla samanlaisia kokemuksia asiasta. Muutenkin sisustus jotenkin vanhanaikaisen ja muovisen (mitä se tosiasiassa onkin) oloinen. Ehkä olen jo ollut liian kauan mersu ratissa.

Moottori ketjukäyttöinen. Muissa hihna. Takavetokin ihan ok talvella,kunhan ei ihan pahimpiin paikkoihin eksy. Paremmin kyllä pääsee etuvetoisella esim Riihivuoren laskettelukeskuksen päälle.
Ko yksilössä tyhjäkäynti seilasi. Ei myyjä tiennyt missä vika. Sanoi että kaikki on ihan normaalia..??!! Ei tosiaankaan ole. Pieni polttoaineen kulutus plussaa.
Ei vastaa enää mersun laatu merkin luomaa imagoa. Varsinkin ruosteviat ovat ongelmallisia ja kallita.

VOLVO V70 D5 2010 Summum,autom 146tkm
Tämä oli ihan ensimmäinen koeajoni tällä mallilla. Ja olin heti myyty! Auto on hyvän näköisen,varsinkin sisustu on todella hieno mun makuun! Kojelauta ja sen muotoilu piiskaa mennen tullen toisten mallien vastaavat. Erittäin tyylikäs toteutus. Vaalea beige NAHKAverhoilu penkeissä,sisustus samaa sävyä. Tyylikästä. Muutenkin laatu huokui tästä mallista aivan eri tapaan kuin muista.

Volvo oli näistä kolmesta vaihtoehdosta nautinnollisin ajaa. Suosin kohtuu rauhallista ajotapaa välttäen turhia repimisiä. Mutta tarvittaessa löytyy potkua pellin alta. Tilat loistavat. Melutaso näistä kolmesta yksilöstä alhaisin. Automaatti toimi hyvin. Pidän Volvon tyylistä toteuttaa kojelaudan toiminnot. Kaikki toimii yksinkertaiseti ja helposti. Ei tarvitse ensin valita rullasta oikeaa kohtaa,sitten katsoa näytöstä tuliko asetus oikein,jonka jälkeen voit valita eri painalluksella penkin lämmityksen. Volvossa painat yhtä nappia ja homma toimii. Valot loistavat (bi-xenon)

Moottorin suorituskyky erittäin hyvä. Vääntöä tuntui olevan loputtomiin.  Penkit ja niiden säätö (sähkö) mukavimmat. Muutenkin Volvon varustelutaso ja ennenkaikkea sen toteutus oli mieleeni.

Näiden perusteella oli valinta helppo: Volvo! Tarvitseeko muuta sanoa.
Ja nämä mielipiteeni ja arviot ovat sitten täysin minun omiani joista ei tarvitse sen kummemin alkaa vääntämään.

Tähän asti on tullut kilometrejä n 18000  ja tein hyvän valinnan. Kaikki on toiminut hyvin. Ainoastaan hiukkassuotimen anturi uusittu. Olen enemmän kuin tyytyväinen. Ajovalojen pesimille tosin voisi olla oma kytkin.

Ken Tassa
V70 D5 -10

Poissa TeeKuus

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 125
  • www.vrcf.fi
Uutta verta foorumille
« Vastaus #48 : 25.03.2013, 17:55:00 »
Morjes!

Viidennen Volvoni nyt hankittuani (välissä toki laaja skaala muitakin) ajattelin että josko liittyisi ainakin alkuun foorumille.
Vaihdoin viime viikolla uskollisen 850 kymppivenasen '95 oikeaan murheenkryyniin - S80 T6 '01  :D

No, enköhän mä saa sen tässä joku päivä korjaamolta käyttööni  ;D

Eli jonkin verran kysymyksiä varmaan joutuu ajanmyötä heittelee...
Volvo - rakkaudesta remonttiin


Poissa JoonasH

  • Hallituksen jäsen - Päivämääräspesialisti
  • Administrator
  • Turbo+
  • *
  • Viestejä: 5721
  • Volvo R owners Finland / NordicR #315
Vs: Uutta verta foorumille
« Vastaus #49 : 25.03.2013, 21:49:37 »
Tervetuloa foorumille  :hello:

Poissa TeeKuus

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 125
  • www.vrcf.fi
Vs: Uutta verta foorumille
« Vastaus #50 : 26.03.2013, 20:11:38 »
Noni ja nyt menin liittymään jäseneksikin   8)
Volvo - rakkaudesta remonttiin


Poissa TapioR

  • Aamun virkuhko
  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 2450
  • S60 T6 AWD -11
Vs: Uutta verta foorumille
« Vastaus #51 : 26.03.2013, 20:23:48 »
Noni ja nyt menin liittymään jäseneksikin   8)
Tervetuloa sitten takahuoneen baariin kun saat jäsenyyden voimaan.  ;)
460 1.7 SE -92 ->S40 1.8 -96 ->S40 2.0T -03  ->S60 2.4 T5 -07 ->S60 3.0 T6 A AWD Summum -11 , Honda Goldwing 1500 -90 Kemi

Poissa TeeKuus

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 125
  • www.vrcf.fi
Vs: Uutta verta foorumille
« Vastaus #52 : 26.03.2013, 22:10:50 »
Tervetuloa sitten takahuoneen baariin kun saat jäsenyyden voimaan.  ;)

Nyt alko ihan jännittää  :o
 :D
Volvo - rakkaudesta remonttiin


Poissa Kraft

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 881
-Pois-
« Vastaus #53 : 27.03.2013, 17:00:27 »
---
« Viimeksi muokattu: 22.02.2015, 15:59:36 kirjoittanut Kraft »
Skoda Fabia 1.2 TSI -17 | Skoda Fabia 1.0 TSI -18 | VW 1300 -73 | 2x Solifer 10 -69

Poissa ässäarpa

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 2074
  • -Team Karvavako Racing-
Vs: Uusi jäsen tervehtii kaikkia!
« Vastaus #54 : 28.03.2013, 04:01:37 »
Tervehdys Volvoilijat! :)

Lienee paikallaan tervehtiä Teitä foorumilaisia kun olen tässä Volvojen ihmeelliseen maailmaan tutustunut ja foorumille asti päässyt!

Kolmannessa sukupolvessa volvoilua, ensimmäiseksi autokseni sain 940:sen sedanin, jolla yhteistä taivalta takana noin 50tkm (lukema tänäpäivänä: 440tkm), jonka jälkeen nälkä kasvoi syödessä(lue:ajaessa) ja viikko sitten hommasin itselleni Volvo V70 mk1 -00, 169tkm.
Täytyy myöntää, että NYT ymmärrän miksi Volvo on muodostunut sukuviaksi, luotettavuus ja ajomukavuus ovat huippuluokkaa! :)

-Kraft

 :hello: :hello:
144
145
945
855

Poissa illi 78

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 17
  • www.vrcf.fi
Vs: Uusi jäsen tervehtii kaikkia!
« Vastaus #55 : 03.04.2013, 22:04:56 »
Jaahas Terve vaan koko foorumin porukalle.  :)

Eli tuli hankittua ensimmäinen Volvo noiden "kansan autojen" jälkeen.

Elikkäs alla Volvo V70 tdi 2000 aivan viimmeisimpiä mk1:siä. sopivasti sisään ajettu vain. 525 tkm. ;D

Ensimmäisenä autona vuonna -98 oli Vw Jetta -85 1.6b noin pari vuotta ajelin.
Sitten tuli Vw Caddy -89 1.6D jolla ajeltiin n. vuosi
joka vaihtui Vw Transporter  -01 tdi, oli vuoden päivät.
Seuraava oli Mazda b2200 avolava ( täys paska >:() josta piti päästä heti eroon, no mazda meni sulattoon  :)
No taas tuli Vw caddy -85 1.6d oli noin 4 vuotta kunnes tuli ruoste ongelmat, ei siinä caddy ajettiin latoon ja on muuten vieläkin siellä.
Äkkiä alle joku auto, no se oli Mitsubishi colt 1.3b jolla ajettiin noin 2 vuotta, no mitsun vei ruoste ja kytkimen hajoaminen.
Seuraavaksi alle löytyi mikäs muukaan kuin Vw Golf -85 1.3b a.k.a kolopallo, no n.8 vuoden ja 140 tkm jälkeen alkoivat kaasutin ja muutkin käynti ongelmat.
No mitäs sitten tapahtui,no silmäni osuivat hopeanharmaaseen V70 volvoon ja se oli  S* S* ensisilmäyksellä.
Nyt ajettu melkein 1000km ja hyvin on toiminu, no pitänee koputtaa puuta .... kop....kop  :)

No nyt ymmärrän miksi moni kehuu Volvoja :)
 

Poissa Jolski

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 11
  • www.vrcf.fi
Vs: Uusi jäsen tervehtii kaikkia!
« Vastaus #56 : 07.04.2013, 22:49:16 »
Kai sitä vois omatkin tervehdytket tänne laittaa, hetken jo foorumilla pyörineenä!

Eli terve vaan kaikille!  :hello: Volvo (S40 2.0T AT -99) tuli hankittua 2012 kesän loppupuolella ja kyllä tyytyväinen on saanut olla. Ennen vollea tuli liikuttua G mallin ööppel astralla, mikä ei myöskään hullumpi ollut, mutta isomppaa lopulta kaipasi.
Aluksi tuntu melkoiselta harppaukselta suht sporttisesta kivireestä pappalookki laivaan. Mutta en kyllä ole katunut päätöstä tippaakaan.
Volvo on ollut täysin luotettava, mitä vajaa parikyt tonnia on mittariin tullut aikanani ja varmasti paljon yhteisiä kilometreja vielä edessä.

Mutta eiköhän tässä ole löpisty tarpeeksi nyt tällä kertaa. Jatketaan jutustelua muilla osa-alueilla. :)
Volvo S40 2.0T -99

Poissa Stinger

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 222
  • www.vrcf.fi
Vs: Uusi jäsen tervehtii kaikkia!
« Vastaus #57 : 07.10.2013, 18:16:19 »
Moi! Jospa ekaa viestiä foorumilla raaputtaisi tähän vanhaan ketjuun. Lexuksen ja kahden mersun jälkeen autovalinta osui minulle uuteen merkkiin, eli tuli ostettua vm. 2012 XC70 D5 AWD. Edellinen pirssi oli MB C320 4matic farkku, josta en mieluusti olisi luopunut mutta Vehon lyhytnäköinen huono palvelu alkoi vituttaa joten lopetin asioinnin siellä vaihtamalla autoa (väittivät Veholla ettei autoni automaattilaatikon öljyjen vaihto ole huolto-ohjelmassa vaikka jokainen yhtään asiaan perehtynyt tietää että laatikon öljyt tulee vaihtaa 60tkm kohdalla.) Vaihdatin ölpät omaan laskuuni muualla ja vaihdoin merkkiä. Veholle terkut!  :hello:

XC70 kanssa kävin ekassa määräaikaishuollossa (60tkm) ja vaihdatin erikseen tilaamalla automaattilaatikon, Haldexin ja perän öljyt sekä jarrunesteet. Volvo ei edes yritä esittää että nuo kuuluisivat huolto-ohjelmaan, toivottavasti ymmärtävät niitä ehdottaa asiakkaille, koska harva näihin perehtyy vaan olettaa merkkihuollon pitävän huolta. Tenttasin Bilian huollon myyjää Volvon suosituksista automaatin öljyjen vaihtoon mutta ainoa mitä sain irti oli että laatikko sitten ilmoittelee. Niin varmaan se ilmoittelee hetkeä ennen kuin tuhoutuu...  :nohnoh  Tulee oltua tien päällä 50-60tkm vuodessa työn puolesta (myyntihommia), joten huollatan työkaluani ehkä normiautoilijaa säntillisemmin.

XC70 on hyvin erilainen auto edelliseen C meseen verrattuna. Tilaa ja massaa on enempi ja alusta on huomattavasti pehmeämpi, sanoisin jopa että autossa on jenkkifiilis. Napakka ajaa maantiellä, hyvät penkit ja vaivaton kuskin käyttöliittymä hallintalaitteisiin. Koska edellinen auto oli kevyempi ja tehokkaampi, niin D5:nen ei erityisen tehokkaalta tunnu, vaivaton toki ajaa vääntönsä puolesta. Vaihteiston tyrkkää ohituksissa mielellään S:lle, sen verta lunki on tuo loota D asennossa. Maavaraa tulee tarvittua metsästysharrastuksissa, nyt pääsee aika huolettomasti metsäautoteillä kun ei joka kiven kohdalla tarvitse hidastaa.
Tesla S75D '17

Poissa Notko

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 33
  • www.vrcf.fi
Vs: Uusi jäsen tervehtii kaikkia!
« Vastaus #58 : 20.10.2013, 00:27:48 »
Uusi jäsen täälläki morottaa!  :hello:

Volvon hankinta näyttää olevan edessä, malli vaan vielä vähän auki.

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: Uusi jäsen tervehtii kaikkia!
« Vastaus #59 : 20.10.2013, 09:29:23 »
Tervehdys minunkin puolestani, hyvät palstalaiset  :hello:,

Meidän perheen ensimmäinen Volvo oli vanha kunnon 240 vuosimallia 1989. Hankintahetkellä mittarissa oli kilometrejä muistaakseni 220 tkm ja hintalappu oli tasan 60 000 FIM. Sillä sitten hoidettiin kaikenlaiset nuorenperheen tarpeet yli kymmenen vuoden ajan. Ikimuistoisilla lomamatkoilla kiersimme eteläisiä rannikkoseutuja, kävimme saaristossa, Ahvenanmaalla ja Ruotsissakin.

Kun vaimo sai työpaikan naapurikunnasta vaihdoimme Volvon melkein uuteen automaattivaihteiseen Audi A3:een. Perheen vastaanotto oli aluksi hieman ristiriitainen, aivan kuin se kakkosnelonen olisi kuitenkin ollut joillekin rakkaampi perheenjäsen :(. Oma (nykyinen) työpaikkani sijaitsee n. kilometrin päässä kotoa, joten en käytä työmatkoilla lainkaan autoa. Tässä kuva myynti-ilmoituksesta:



Myin 240:n nettiauto-palvelun avulla. Liekö ollut ajoitusongelma mutta kyselijöitä ei ollut aluksi lainkaan. Olin kuitenkin huoltanut auton todella säntillisesti alkuperäisosilla. Lopulta muuan ammattikoulun opettaja Etelä-Suomesta kävi tekemässä kaupat ja vei auton mennessään. Kauppahinta oli muistaakseni 600 euroa. Sen jälkeen kyselijöitä olikin sitten useita. Yritin tarjota autoa myös kummipojalleni, mutta hän ei ollut siitä kiinnostunut. Hän oli juuri silloin hankkimassa itselleen ajokorttia. Tarjosin autoa jopa ilmaiseksi, mutta mallin street credibility ei ilmeisesti ole tuon ikäiselle sopivalla tasolla kun kiinnostusta ei tuntunut löytyvän :2funny:.

Itselleni tulee parin vuoden päästä 50 vuotta mittariin. Olin jo pidempään suunnitellut palkitsevani itseni siinä vaiheessa jonkinlaisella projektiautolla, vanhemmalla tai uudemmalla. Olen siinä mielessä hyväosainen, että työtä ja terveyttä on ainakin toistaiseksi ollut riittävästi (no joo, töitä on piisannut välillä ihan liikaakin ja terveydestäkin voi olla monta mielipidettä :D). Perehdyin markkinoihin ja harkitsin pitkään jopa "possun" hankkimista. Ne vaan tuppaavat olemaan vanhanakin meikäläisen kukkarolle turhan hinnakkaita ja tuontiauton autoverotus on ankara. Päädyin sitten hankkimaan Volvon, meillä melko harvinaisen 262C-mallisen vuodelta 1981. Tässä on kori melkeinpä täydellisessä kunnossa mutta tekniikkapuolelta löytyy monenlaista laittamista. Tästä enemmän projektiosaston keskustelusäikeessä (http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=39017.0).

Itse en ole normaalien huoltoproseduurien lisäksi autojen kanssa juuri muuten touhunnut, veneiden kanssa enemmän. Mutta tällä palstalla tuntuu pyörivän toinen toistaan taitavampia harrastajia, joiden projekteista löytyy monenlaista oppia.
« Viimeksi muokattu: 20.10.2013, 22:06:27 kirjoittanut LaitinenP »

 

Autoracing  KL-varaosat