Olipaha päivä.
Menomatkalla isän luokse käännyin risteyksestä oikealle ihan normaali vauhdilla ja lähti perä hieman luisuun ja rengas vinkui.

Mietin mitä ihmettä ja pysäytin tien sivuun. Vasemmassa takarenkaassa ruuvi pystyssä ja lähes tyhjä

Onneksi huoltoasema oli ihan vieressä ja pistin lisää ilmaa.
Siitä 20km isälle ja siellä menin purettavan 965:n kontille ja kaivoin lähes ajamattoman vararenkaan samanlaisella aluvanteella. Nyt molemmat takarenkaat on alkuperäiset tehtaan vararenkaat.

Purin samasta 965:sta takanavan. Melkein 4h otti aikaa irroittaessa jumiutuneita puslia. Käsijarruvaijeri ei suosiolla tullut navasta ulos. Mikähän jippo siinä on?
Taaemman tukivarren pusla ei lähtenyt ehjänä. Se pitää ennakoida kun omasta puran. Saako sitä ostettua mistään jos hajoaa?

Ja lopuksi vetoakseli. Nykimällä otin sitä irti mutta ei lähtenyt perästä irti. Irtosi akseli ulommasta vetonivelestä. Tuleekohan siitäkin taistelu omassa että saa nivelen irti akselista ja akselin takaisin uuden navan niveleen

.
Mutta laakeri hyvässä kunnossa ja jarrukilpikin oli uusi. Puslillakin vielä jokusen vuoden ajelee

.


Näköjään uudet nivot. Kiinnostaako ketään?