Huomenna ois tarkoitus vaihella ajovaloumpioiden laseja uusiin, eli kysäsenkin, kuinka kauan tuon tiivisteliiman kuivuessa menee suurinpiirtein ja se, kun ottaa umpiot pois, puskuriahan ei saanut (?) ottaa kokonaan irti vaan nuo valot saa otettua irti näinkin? Ja tosiaan etupuskurin listat pois, ja siellä on niitä "nappeja" tmv., joita pitää painella, oliko näin, siis lokasuojan puolella olevien ruuvien lisäksi?
Plus valoissa olevat namikat...
Hyvät ohjeet olet sisäistänyt

Oikeita asioita täysin mielivaltaisessa järjestyksessä

Puskurin irrotus
-Lokasuojan puolella 25 kantaiset torx ruuvit. Löysää näitä anoin 10mm ja paina meisselillä ruuvi sisään.
-Reunimmaiset listat pois. Niiden alta paljastuu 12mm kannalla olevat pultit, jotka pitää irroittaa.
-Puskurin yläreunassa muovinappuloita, jota aukeaa keskeltä painamalla. Älä paina liikaa, vain noin 2-3mm ja sitten kuuluu naksahdus ja kiinnike on nostettavissa pois.
-Lampunpesimien varret. Peitekannen alla 8mm kannalla olevat mutterit.
-Sumuvalojen johdot saa irti alakautta. Liittimessä sellainen rautalanka, mitä pitää painaa.
Puskurin taka/alakulmat lähtee riuskalla repäisyllä irti muovikiinnikkeestään, jonka jälkeen koko puskuri onkin jo nostettavissa kokonaan pois.
-Jos on lohkolämmittimen johto, niin se tietysti pitää ottaa myös ensin pois, jotta puskimen saa pois.
Lamppujen irroitus.
-Puskurin alta paljastuneita kolmionmuotoisia päätykannakkeita pitää raottaa. Etumainen kahdesta 10mm kannalla olevista ruuveista pois ja yläreunassa olevat kaksi 25 torx kannalla olevaa ruuvia pois. Sitten voikin jo raottaa muovia sen varran, että pääsee käsiksi yhteen umpion kiinnitysruuviin.
-Umpion yläreunassa 2kpl ja alhaalla sisäreunassa yksi 10mm kannalla olevia ruuveja.
-Näiden irroittamisen jälkeen on jäljellä enää liittimet. Vilkulle, korkeudensäätömoottorille, umpiolle ja lampunpseimelle on kullekin omansa.
Umpion lasin irroittamiseen en ota kantaa... Se on ihan paska homma

Liiman kuivumisaika riippuu täysiin siitä, että minkälaista liimaa sinulla on.