On aika päivittää kokemuksia tuontiautoprojektini tilanteesta. Kerroin runsas vuosi sitten täällä foorumilla Ruotsista ostamastani vuosimallin 2007 (mk2) V70 2,4 D:stä, linkki:
https://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=73508.msg1061035070#msg1061035070Auton mittarilukema oli siis ostettaessa 30.11.2015 noin 155 000 km. Nyt taulussa on 188 000 km ja takana sekä lyhyttä kaupunkiajoa että pitkää maantiereissua kuten 1000 kilometrin etappeja etelästä Lappiin ja takaisin.
Ajajan paikalta katsoen Volvo on sitä mitä odotinkin ja mitä on kerrottu. Pitkät taipaleet taittuvat eleettömän varmasti. Huonoissakin olosuhteissa V70 etenee kuin juna. Ahtaissa pihoissa ja parkkihalleissa sekä taskupysäköinnissä V70 on ison kääntösäteensä vuoksi hankalampi. Tilaa ei ole niin paljon kuin ulkomitat antaisivat olettaa - paitsi kuljettajalle. Tavaratila on matalahko, mutta kyllä siihen roipetta mahtuu.
Matka-ajossa olen päässyt talvellakin 5,6 litran kulutukseen, jos Ardicia ei tarvitse kovin paljon käyttää. Sekalaisessa kaupunkiajossa kulutus nousee 6,5:n korville. Nämä mittaukset ovat tankkauksesta.
Ajoin ensimmäisen vuoden aikana 28 000 km. Olin etukäteen laskenut, että diesel tulisi bensamallia kannattavammaksi tuossa 12 000 - 13 000 kilometrin jälkeen. Näin myös kävi. Laskelmassa on kuitattu dieselin iso käyttövoimavero ja huomioitu bensakoneen isompi kulutus ynnä polttoaineiden hintaero. Tämä on painava auto ja kone kuitenkin vuosituhannen alkupuolen tekniikkaa, joten en moiti kulutusta yhtään.
Rahoittajan pallilta Volvo V70 2.4D -07 ei ole niin eleettömän mukava tapaus kuin kuljettajan istuimelta. Teetin 180 000 km:n määräaikaishuollon joulukuussa 2016 helsinkiläisessä Mossa Racingissa, jota oli tällä foorumilla kehuttu hyvänä Volvojen laittajana. Pyysin tarjouksen kyseisestä ma-huollosta ilman jakohihnan vaihtoa, koska hihnatyö oli tehty jo Ruotsissa 153 000 km kohdalla. Hinnaksi sovittiin 450 euroa.
Luistoneston huoltotarpeesta oli ilmestynyt vikailmoitus ja pyysin huoltoa tutkimaan, mikä vaivaa. Lopulta hankittiin uusi ohjauspyörän asentotunnistin. Sen hinta oli 440 euroa. Edelleen pyysin selvittämään, miksi pienemmältä isommalle vaihtaessani (manuaali) jostakin alapuolelta kuuluu lonksahdus. Tätä hoidettiin vaihtamalla vaihdelaatikon tukikumi, osan hinta muistaakseni 40 euroa.
Näin ma-huollon ja remonttien yhteishinta oli 930 euroa. Olin juuri jäänyt eläkkeelle ja tuloni tippuneet puoleen, joten kysyin itseltäni, pitääkö tästä olla huolissaan. Mutta Volvohan on luotettavan maineessa ja mittarissa oli huollon jälkeen vasta 182 000 km.
Kolina isommalle vaihdettaessa palasi pian kyseisen korjaamokäynnin jälkeen. Kun matkamittari maaliskuun 2017 alussa näytti 187 0000 km, tuli vikailmoitus, että luistonesto ja ABS vaativat huoltoa. Siispä suunnaksi jälleen Mossa Racing.
Kolina vaihdettaessa hoitui pois sillä, että vetoakseli irrotettiin osittain ja voideltiin (2 tuntia á 88 e). Lisäksi laskussa on eritelty vikamuistin luku ja poisto (30 e), diag.laitteen kytkentä/irrotus (25 e) ja koajo (52 e). Koko huvi yhteensä 280 euroa.
Laskun mukana tuli raportti vikamuistista: ohjauspyörän kääntökulmatunnistimen asetukset (ohjelmointi) olivat puuttuneet ja "pyörintänopeusanturi, etu vasen, väärä signaali/ei signaalia". Lisäksi tuli evästys, että vikavalojen syttymisen on todennäköisesti aiheuttanut viallinen hehkutusrele, jonka hinta olisi 170 euroa. Minua kehotettiin mittauttamaan hehkut seuraavassa ma-huollossa.
No niin, vikamuisti oli nollattu ja lasku maksettu rahoilla, joilla olin aikonut sijoittaa uusiin kesärenkaisiin. Kun käynnistys ja hehku toimii moitteetta, suuntasin taas tien päälle ja ajattelin, että hoidetaan se rele myöhemmin. Eli esim. sitten, kun eläke napsahtaa tilille.
Viime viikolla, vain 150 kilometriä korjaamolta pääsyn jälkeen syttyivät näkösälle ilmoitukset "ABS & antislad (luistonesto) service erfordras" ja "Bromsassist. service erfordras". Eli samat ilmot kuin ennen plus uutena jarruavustinta.
Lisäksi kerran talvessa kolmenkympin pakkasessa varashälytin huutaa ja vilkuttaa valoja omia aikojaan. Kumpikin kerta on tapahtunut saman talon pihassa Lapissa. Kun keskuslukitus ja varkaudenesto muuten pelaavat oireettomasti, en ole vielä tehnyt asialle mitään. Liekö sireenin akku heikossa hapessa?
Mietin enemmänkin sitä, millä hinnalla saan mielenrauhan seuraaville tuhansille kilometreille. Olen kuullut, että Volvo V70:n omistajan on varauduttava tällaisiin pikku vastoinkäymisiin. Mutta ehkä lompsan pitää silloin olla hieman paremmassa lyönnissä kuin minulla, koska en pysty näitä remontteja itse tekemään. Olen jopa ajatellut, että pitääkö tämä auto myydä ja mitä siitä vielä saisi.