145:n kanssa pientä puuhailua eilen ja tänään.
Alottelin takaluukun korjaamista. Sen tietää että nättiä siitä ei tule näillä eväillä, mutta tällä hetkellä pääasia on ettei ratkea heti kättelyssä kun aukoo. Tein 2mm sinkitystä pellistä tuet luukun sisälle ja popparilla kiinni. Alareunan väliin liimamassaa, pintapuolen ja sisäreunan väliin kannattomat pultit läpi jotta kärsii vedellä kahvasta kovempaakin. Hiottava matalammaksi kaikkia jottei ole ihan niin rujon näköinen. Pari kuvaa korjauspaloista
tuolla. Kaikki luukun pinnassa olevat reiät olivat siinä jo

Pyyhkijänmekanismin kasasin eilen ja laitoin kojelaudan paikoilleen. Oikeanpuolen varren akselin ja välitangon joutui siirtämään Expressistä vasemmalta puolelta. Omansa purin viime syksynä muualle. Expressin oikeanpuoleista olisin käyttänyt muuten, mutta siitä oli lähtenyt välitangon muoviholkki johonkin ja välitanko kuluttanut tapin toiselta reunalta jo puoliväliin. Vähän eri vipusuhde on vasemmalla ja oikealla puolella, mutta kunhan saa testattua toimintaa niin tietää tarviiko muuttaa.
142:sta meni kytkinvaijeri poikki polkimen luota joku aika sitten. Kirkolla ajelin, napsahti painaessa ja sen jälkeen pyöri romut auton alla ja taustapeilistä kattelin minne jäi. Kävin keräämässä talteen ja nilkutin kotio. Jäi pihaan seisomaan, poistin liikenteestä toistaiseksi ja otin 6-ovisen ajoon jottei se ihan jämähdä. Uuden vaijerin vois vaihtaa viikonlopulla.