Autoracing  KL-varaosat

jaagoun S40 "Se erinäköinen käyttis"

  • 55 Vastauksia
  • 15355 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
jaagoun S40 "Se erinäköinen käyttis"
« : 03.08.2016, 13:05:25 »
Tehdäänpä tälläinen näin prin vuoden jälkeen kun sitkeästi tuota autoa elvyttänyt vaikka sai tuomion että romikselle tämä yksilö parin kuukauden sisällä

Käyttöauton virkaa on ajamassa vm.1998 S40, 1,6l kaiketi jopa karvalakiksi kutsuttava normaali ilman kummempia lisävarusteita omaava pikku volle....


Ostaessa 2014 vain halpana ja pakollisuuden edessä olevana rumana kulkineena alunperin kulkeutui itselle, ei mitään mahdottomia ajettu n.240tkm mittarissa, mutta ei enää parhaimmassa kunnossa kukkaa oli sielä täälä ja maalikin ropissut pois, vahaa/pesua ei ole nähnyt viime vuosina (oli kyllä sen näköinen että taitaa olla uutena viimeksi pesty).
Ajo-ominaisuudet ihan hirveät johtuen aivan surkeista talvi pyöristä/kieroista peltivanteista, kolisevasta alustasta ja kieroista jarrulevyistä, kerrassan extremeä kun hyvä jos yksikaista riitti, mutta leimaa omasi vielä sen tarpeellisen ajan... ::)

No huhtikuu kuitenkin läheni ja alle vaihdettiin kesäpyörät ja autohan suorastaan uusiutui ja pysyi jo yhdellä kaistalla pyörien ansiosta, paitsi jarrutuksessa saa puristaa ratista ja toivoa että pysyy omalla penkillä.... :-D Tästähän se idea sitten kuitenkin lähti ja suurempia ruosteita meikkailin maalilla pois ja tuli yllättävän siedettävän näköinen tokikin väriltään oli vielä harmaa,mustaruskea, matta ja todella karheapintainen mutta ajattelin kuitenkin konttorilla käydä näyttämässä kun muuten oli palvellut parikuukautta hyvin.

Yllätys oli suuri kun kyseinen auto leiman sai, vikana taka-akseliston etunmaiset puslat ja edessä kallistuksenvakaajan  sisemmät puslat(eli ne mitkä on apurungossa) väljät ja rikkinäinen rekisteri kilven valo ja näistä vaan korjauskehoitus... :-o


siitä sitten auto jäikin hetkeksi talliin ja  tuli siinä kokeiltua venytellä bilteman ajovalokalvoa ja laseihin laittelin 50% kalvoa jonka jälkeen olikin liotus pesu että jospa se valkoinen väri tulisi esille jostain sieltä lian alta.
ja sitten iskikin silmä hirmuisen keulivaan keulaan ja siloittelin sitä poistamalla pari kierrosta etujousista jonka jälkeen jopa muisti ottaa kuvankin kyseisestä kikotteesta kun oli niin kamaluuden perikuvan näköinen ennen tätä :o





siitähän sitten intoonnuttua tuli laitettua kalvoa etulaseihin asti ja maalia listojen pintaan takavalotkin sai tuota kalvoa samalla pintaansa ja sitten tulikin jo mustankaton kuume ja tuumasta toimeen jonka jälkeen sitten olikin vahauksen vuoro  jolla ajettiinkin sitte vuosi:





muttakun tarve oli edelleen autolle ja tämä oli leimassa niin tuli vaihdettua:
- jakopää, vesipumppu,
- etukallistuksenvakaajan puslat
- tulpat+johdot, puolat, ilmansuodatin
- vilkkurele




No joo 2015 tuli leimalla käyty ja sitä ennen tuli jarrut vaihdettua, jarrusylinterit huollettua ( oli aikkasen jumis jokainen), yks jarruputki hajos, koiranluut vaihdettu samalla ja leimalla: hylsy tuli alapallonivel, kynnyksissä reijät (taitaa mennä koko kynnykset vaihtoon sen verta haperot)



« Viimeksi muokattu: 18.05.2017, 18:22:49 kirjoittanut jaagou »

Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #1 : 03.08.2016, 13:06:17 »
Eli meni vaihtoon koko kynnykset....  8)












Viel vähä väriä, kotelotököttiä, se alapallonivel ja uudestaan leimalle...  :-D Sen jälkeen muita fiksauksia ja askareita... ::)

Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #2 : 03.08.2016, 13:10:44 »
Siitnähän se mopo rupesi karkaamaan pikku hiljaa käsistä autolle jolle mitään ei ollut tarkoitus tehdä:




ruosteiden poistoa:

konepelti/lokasuojat ja ovi kiillotusta vailla, kaikki ovet kunnostettu listoista alaspäin:










Takaluukku menee uusiksi koska pirulainen keitti yhdestä kohtaa tai sit läträsin itte liikaa kaljan kans...  ;D





H4 tilalle tuli hommattua h7+h7






Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #3 : 03.08.2016, 13:12:40 »
siitä se sitten lähti








Takapuskuriakin piti huomioida nyt rupee saamaan kuvaa mitä hain:


takapuskuri on liimattu yhdeksi ja enää pikkuhifistelyä vailla maalausta




Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #4 : 03.08.2016, 13:18:05 »
kun tuo takapuskuri erosi vakiosta paljonkin niin oli helmojen vuoro:



Tuo pirulainen kun tuli tehtyä kahelle putkelle niin piti uusia puoliputkistoa ja tehtyä tuo tuplamalli:





Takavaloihin asentelin pari poltinta lisää:

Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #5 : 03.08.2016, 13:22:24 »
abaut koottu lukuun ottamatta etupuskuria(kun se on rakentamatta)








 vähän osia puuttui puolisen vuotta ei se ajamista haitannut... 8-)






etupuskuri oli tosiaan tallissa vielä ku ei oo jaksanu askarrella, visio 1 mikä sitten siihen jäi kuitenkin




Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #6 : 03.08.2016, 13:27:23 »
siitähän tuo rupesi muovautumaan:







Ja sit kun muisti hataraan muistiin maalin määrän niin tokikaan eihän sitä maalia tarpeeksi ollut joten joutui suorittamaan kevyen vesihionnan


säädettävä alusta tuli puoli vahingossa ostettua seuraavaksi:




Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #7 : 03.08.2016, 13:30:22 »
Viime talvi sitten olikin näin että auto muuttui tämän näköiseksi


















Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #8 : 03.08.2016, 13:39:25 »
Korn laitto kun karkasi vähän näpeistä niin oli sitten ostettava hienommat kesäpyörä, säädettävä alusta asennettiin myös paikalleen
Samalla taakse vaihdettiin
- iskareiden ylähelat
- korihelat
- kaikki poikittaistangot ja epäkeskopultit
- koiranluut ja niiden korihelat







Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #9 : 03.08.2016, 13:45:33 »
Noo ulkokuosi rupesi olemaan kunnossa niin sitten vähän pällisteltiin sisätiloja: lopputuloksella, sähkölasien ja nahkapenkkien asennus ja sitten ollaankin nykypäivässä:



























yksipäivä pongasin samanmoisen mutta vakio kuntoisen:



Kyllähän tuohon on tehty kaikkea pientä mitä varmaan ei hoksannut mainita mutta tälläisellä sitkeästi jyrätään :D
« Viimeksi muokattu: 03.08.2016, 13:49:44 kirjoittanut jaagou »

Poissa Ristus

  • Puheenjohtaja - Tossavainen - Teiden ritari
  • Administrator
  • Polestar
  • *
  • Viestejä: 14949
  • "I reject your reality and substitute my own"
    • Kotisivut
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #10 : 03.08.2016, 14:12:22 »
Ihan on asiallinen... mistäpä on tuo takahelma? jostain ford gukasta tai semmosesta??
S40 Racing -99 man, (855 2.5 10V -96 man),V70 XC 2.4T AWD Aut -01, V70 2.4T -02 man, V70 2.4T -02 aut, V70 2.5T AWD aut -07, V70 2.5FT man -08 ja XC90 T8 -16 Ristus Garage jos oli muita autoja en muista, osa on lapsien imissä ja päin vastoin.
YouTube

Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #11 : 03.08.2016, 22:03:19 »
Ihan on asiallinen... mistäpä on tuo takahelma? jostain ford gukasta tai semmosesta??

Se on semmonen sekasikiö: yläosa on auton oma, listasta alaspäin on mersun jota leikattu, liimattu ja venytetty ja tuosta alimmasta osasta en mee takuuseen jossain uudemmassa skodassa olen moisen nähnyt otin sen siis puskurista x ja soveltelin tuonne alas :D

Poissa TPK1980

  • Hallituksen varajäsen - Pyykkääjä
  • Valvoja
  • Turbo+
  • *
  • Viestejä: -6236
  • RWGWGWARAHHHHWW RGGWRWRW
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #12 : 03.08.2016, 22:52:53 »
Hyvin on mopo keulinut! :tykkää:
E36 320i Taxi -92 -> Clio II ph. 2 1.4-16v -04 -> Clio II RS172 Ph. Quick -01 -> Mustikka -02 -> C70 B5204FS+AW50-42 -99 -> Varsovan liiton Arkkupakastin -16
Viestit saattavat sisältää huomattavia määriä sarkasmia!

Poissa jaagou

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 50
  • www.vrcf.fi
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #13 : 04.08.2016, 12:09:03 »
Hyvin on mopo keulinut! :tykkää:

Kiitos, kyl vaan ruvennu tuntuun et vaihtunu tuo mopokkin jo pari pykälää suurempaan :D

On sitä lukuisia kertoja tullut mietittyä että onko tässä mitään järkeä kun en edes mikään kyseisen korimallin fani ole mutta tullut parin vuoden aikana nyt pari muuttujaa, kait sitä vielä pitänee tehdä omaan silmään loppuun asti sitten kun tähän pisteeseen jo mennyt ;D

Pääosin sisustan askartelua ja vähä polttimoiden vaihtoa ja perus ylläpitoa, toki uudet talvipyörät vanteineen pitää ostaa kun myin nuo vanhat pois koska ei oikeen istunut enää kopan kanssa

Poissa Tonskulii

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1430
Vs: jaagoun S40 -98
« Vastaus #14 : 04.08.2016, 12:40:57 »
Nättihän tää on ku mikä, livenä vielä parempi kuin kuvissa. S*

Satunnaisesti suakin nähnyt mm. Laihian valoissa ja Vaasassakin olit Tapsan Grillin edessä sunnuntaina kun köröttelin ohi. Poikkeaa edukseen massasta, mutta mitäpä muuta teiltä veljeksiltä voikaan odottaa.  8)
EX: 850 2.5 10V -95 10/09 - 7/10
EX: C70 2.5T -99 7/10 - 10/10
NYK: 855 2.0 T-5 10/10 -->

 

Futurez  Kulkukoira